قیمت روز طلا: 3,410,000 تومان

ما به شما گارانتی همیشگی، امکان عودت 7 روزه و تعویض 90 روزه و ارسال رایگان را هدیه می‌دهیم

02126606749

راهنمای کامل خرید زنجیر طلای سفید

0

در این راهنمای خرید زنجیر طلای سفید به شما می‌گوئیم این زیور چیست، چگونه ساخته می‌شود، چه انواعی دارد و در زمان خرید باید به چه نکته‌هایی توجه کنید تا بهترین خرید را داشته باشید. برای این منظور تا انتهای این مطلب با بلاگ گالری پرسته همراه باشید.

زنجیر طلای سفید چیست؟

ما در طبیعت طلای سفید نداریم. یعنی این نوع طلا قابل استخراج نیست و به دست بشر ساخته می‌شود. بنابراین، طلای سفید چیزی غیر از طلای زرد نیست. یعنی در واقع طلای سفید همان طلای زرد است که با فلزات سفیدرنگی همچون پالادیوم یا نیکل ترکیب شده است. البته با اینکه فلزات مختلفی به طلای زرد اضافه می‌شود تا رنگ آن سفید شود، اما آلیاژ نهایی همچنان سایه‌ای از طلای زرد را در خود دارد و سفید و یکدست نمی‌شود. به همین خاطر است که طلاهای سفید را با یک لایه رودیوم می‌پوشانند تا کاملا سفید شود. رودیوم یک فلز کمیاب و از خانواده پلاتینیوم‌هاست که ارزش قیمتی آن چند برابر فلز طلاست. رودیوم در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی نیز مقاومت بسیار بالایی دارد.

با اینکه رودیوم سبب خوشرنگ شدن طلای سفید می‌شود اما از آنجا که فقط یک لایه باریک از آن روی مصنوعات طلا کشیده می‌شود، به مرور زمان ساییده شده و از بین می‌رود. به همین خاطر مشتری باید پس از چندین ماه یا پس از چند سال دوباره زنجیر طلای سفید خود را نزد متخصص ببرد تا پوشش رودیوم آن را دوباره تمدید کند.

زنجیر طلای سفید چگونه ساخته می‌شود؟

گفتیم که در ساخت زنجیر طلای سفید از ترکیب طلای زرد با دیگر فلزها استفاده می‌شود. رایج‌ترین ترکیب‌هایی که برای ساخت انواع طلاهای سفید استفاده می‌شود موارد زیر است:

۱. آلیاژ طلا – پالادیوم – نقره: به این صورت است که ۷۵۰ واحد طلای زرد را به‌اضافه‌ی ۲۰۰ واحد پالادیم و ۵۰ واحد نقره می‌کنند.

۲. آلیاژ طلا – نیکل – مس – روی: ۷۵۰ واحد طلای زرد + ۱۳۵ واحد نیکل + ۸۵ واحد مس + ۳۵ واحد روی. از نیکل برای افزایش استحکام، از مس برای افزایش چکش‌خواری و از روی برای جلوگیری از زنگ زدن مس در این ترکیب استفاده می‌شود. این آلیاژ قیمت کمتری نسبت به آلیاژ بالائی دارد و ممکن است باعث حساسیت پوستی و جوش زدن بشود.

۳. آلیاژ طلا – آلومینیوم: از ترکیب ۷۸.۴۹ طلا و مابقی آلومینیوم تشکیل شده است. از این ترکیب برای ساخت طلای ارغوانی رنگ استفاده می‌شود.

۴. آلیاژ طلا – ایندیم: به این صورت است که ۴۶.۱۷ واحد طلا و ۵۳.۸۳ ایندیم را با هم ترکیب می‌کنند تا طلای آبی رنگ بسازند.

زنجیر طلای سفید ممکن است با هر یک از فرمول‌های بالا ساخته و عرضه شود.

 

خرید از گالری پرسته: گردنبند زنجیری زنانه

 

راهنمای خرید زنجیر طلای سفید

حالا که متوجه شدید زنجیر طلای سفید با زنجیر طلای زرد فرقی ندارد، شاید بهتر باشد با نکات مهم برای خرید زنجیر طلا هم آشنا شوید. نکته‌های زیر به شما کمک می‌کند انتخاب مناسبی داشته باشید.

انتخاب عیار مناسب

عیار طلای سفید به همان روش عیار طلای زرد تعیین می‌شود و تفاوتی بین آنها نیست. هر چه عدد عیار یک مصنوع طلا بالاتر باشد، طلای زرد بیشتر و خالص‌تری در آن استفاده شده است. به طور مثال، زنجیر طلای سفید ۱۴ عیار تقریبا ۵۸ درصد طلای زردِ خالص در خود دارد (۱۴ را منهای ۲۴ که عیار خالص طلاست می‌‌کنند)؛ درست همانند زنجیر طلای ۱۴ عیار زرد رنگ.

به صورت کلی باید بدانید هر چه عیار زنجیر طلا بالاتر باشد، به دلیل داشتن طلای بیشتر، زنجیر نرم‌تر است و به مراقبت و نگهداری بیشتری نیاز دارد. به همین خاطر است که در ساخت جواهرات و زیورآلات طلا همیشه این فلز را با فلزات ارزشمند دیگری ترکیب می‌کنند. به این خاطر که طلا به تنهایی بسیار نرم است و نمی‌توان از آن جواهر و زیورآلات ساخت، بنابراین پیش از ساخت زنجیر یا دستبند طلا و دیگر مصنوعات، طلا را با نقره، مس و نیکل مخلوط می‌کنند. هر چه طلای موجود در زنجیر بیشتر باشد، عیار آن بالاتر است؛ و برعکس.

خرید از گالری پرسته: گردنبند چشم نظر

 

وقتی می‌گویند عیار یک جواهر پایین است یعنی مقدار طلایِ زرد استفاده شده در ساخت آن کم بوده است.

االبته در مورد طلای سفید باید بدانید آن روکش رودیومی (که در بالا اشاره کردیم) به سفت‌تر شدن و مستحکم‌تر شدن زنجیر طلا کمک زیادی می‌کند. همین لایه نازک کمک می‌کند تا زنجیر طلای سفید از نمونه‌ی زردرنگ خود استحکام و دوام بیشتری داشته باشد. اما باز هم در نهایت اگر عیار زنجیر طلای سفید بالا باشد، زنجیر نرم‌تر خواهد بود و در نتیجه به مراقبت بیشتری نیاز خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع مختلف طلا و رنگ‌هایشان که در بازار وجود دارند

انتخاب زنجیر طلای ضدحساسیت

یکی از فلزاتی که در ساخت زیورآلات طلا سفید استفاده می‌شود نیکل است. بسیاری از افراد هم به نیکل حساسیت دارند. چنانچه شما جز این دسته از افراد هستید، بهتر است به محض از بین رفتن روکش طلا سفید، مجدد آن را با رودیوم روکش کنید. تا طلای زرد پایه با پوست شما تماس مستقیم نداشته باشد و آلرژی ایجاد نکند. آبکاری طلا سفید با رودیوم صرفاً به خاطر زیبایی و درخشش آن نیست. این آبکاری باعث می‌شود تا طلای شما ضدحساسیت هم بشود. اما وقتی به مرور زمان این رودیوم ساییده شده و از بین می‌رود، ممکن است تماس زنجیر طلا با پوست بدن باعث بروز خارش و قرمزی می‌شود. بنابراین، اگر شما به نیکل حساسیت دارید توصیه می‌کنیم سراغ طلاهایی بروید که در ساخت آنها از نیکل استفاده نشده است.

 

خرید زنجیر طلای سفید تو پُر

درست است که زنجیر طلای سفیدی که توخالی و سبک است، قیمت ارزانی دارد اما این را هم در نظر داشته باشید که چنین زنجیری به راحتی شکسته می‌شود و شانس صدمه دیدن آن بالاست. در نتیجه از زنجیرهای سالید و تو پر عمر کوتاه‌تر و دوام کمتری دارد. البته اگر بودجه مالی‌تان اجازه نمی‌دهد زنجیر طلای سفید کامل خریداری کنید، باید مراقب باشید که همیشه و دایمی از آن استفاده نکنید چون مقاومت کمی دارد و احتمال شکستن آن بالاست.

خرید از گالری پرسته: گردنبند ظریف زنانه

توجه به قفل و اتصالات زنجیر

در زمان خرید زنجیر طلای سفید باید به نحوه اتصال قطعات مختلف آن هم توجه داشته باشید زیرا برخی از اتصال‌ها به لباس یا موها گیر می‌کنند. همین امر استفاده زنجیر را سخت خواهد کرد. به طور مثال، زنجیرهای تیغ ماهی یا زنجیر ماری و امگا طوری طراحی شده‌اند که به راحتی تابیده و پیچ می‌خورند. به همین خاطر تعمیر آن بدون حذف کردن بخش آسیب‌دیده از زنجیر ناممکن است.

زنجیر بافت، زنجیر گندمی، زنجیر طنابی، زنجیر ملوانی، زنجیر لنگری، زنجیر فیگارو و باکس‌چِین از جمله زنجیرهای طلا هستند که اتصال قطعات آنها طراحی مناسبی دارد و مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌کنند. همچنین دوام این زنجیرها هم نسبت به گزینه‌های قبلی بیشتر است.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید بهترین زنجیر طلا

ضخامت و پهنای زنجیر طلای سفید

ضخامت زنجیر طلای سفید به سلیقه شخصی افراد مربوط است اما بد نیست به دو نکته توجه داشته باشید. یک، اگر قصد دارید از آویز برای زنجیر طلا استفاده کنید باید مطمئن شوید که به اندازه کافی ضخیم هست که وزن اضافه را تحمل کند. بعلاوه، زنجیری که خیلی نازک است بسیار راحت پاره می‌شود و امکان تعمیر آن نیز وجود ندارد. دو اینکه زنجیرهای طلای نازک به راحتی پیچ خورده و در هم گره می‌خورند.

راهنمای خرید زنجیر طلای سفید بر اساس قفل زنجیر

قفل زنجیر طلای سفید نیز بسیار مهم است. هنگام خرید باید حواستان باشد که زنجیر قفلی نداشته باشد که به راحتی باز یا شکسته شود. قفل لابستر از بهترین قفل‌های زنجیرهای طلاست زیرا به راحتی باز نمی‌شود و احتمالا شکستن یا ضربه خوردن آن بالاست. قفل‌های فنری که اغلب گرد هستند گزینه‌های مرسوم‌تر و ارزان‌تری هستند اما به همان اندازه هم مستعد شکستن و باز شدن‌های ناگهانی هستند.

به طور کلی باید بدانید که قلاب یا قفل زنجیر به شکل‌های مختلفی ساخته می‌شود و هریک استحکام خاصی دارند. به طور مثال، قفل خرچنگی (لابستر) یادآور چنگک‌های خرچنگ است و حالت فنری دارد. یعنی اگر پس از باز کردن آن را رها کنید، به صورت خودکار بسته می‌شود. برای باز و بسته کردن این قفل باید اهرم فنری را بکشید تا قفل باز شود. یا مثلاً قفل جعبه‌ای یا باکس از دو بخش تیغه و شیار تشکیل شده است. برای بستن این قفل باید تیغه را درون شیار آن قرار دهید. برای باز کردنش هم دکمه‌ای در آن تعبیه شده که با فشار آن قفل باز می‌شود.

برای اینکه بیشتر با انواع زنجیر طلا و قفل‌های آنها شوید پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی جامع راهنمای خرید زنجیر طلا و نکاتی که قبل از آن باید بدانید را بخوانید.

کلام آخر

ما در این راهنمای خرید زنجیر طلای سفید هر آنچه باید پیش از خرید بدانید را توضیح دادیم. در آخر هم لازم است یادآوری کنیم ما در گالری پرسته انواع زنجیر طلا زنانه و مردانه سفید ۱۸ عیار عرضه می‌کنیم. شما می‌توانید محصول موردنظرتان را به صورت آنلاین سفارش دهید و در کوتاه‌ترین زمان درب منزل تحویل بگیرید.


برای اینکه با روش‌های سفارش آنلاین طلا و پرداخت هزینه آشنا شوید، می‌توانید به صفحه نحوه سفارش و پرداخت این وب‌سایت مراجعه کنید. اگر در مورد تعویض یا پس دادن طلای خریداری شده سوالی دارید، می‌توانید به صفحه تعویض و بازگشت کالا مراجعه کنید. اگر پاسخ سوال شما در آنجا نبود، از طریق صفحه تماس با ما از گروه پشتیبانی گالری پرسته کمک بگیرید.

منبع: jewelrynotes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.