با رنگ‌های سنگ الماس بیشتر آشنا شوید؛ از الماس خونین تا الماس رنگین کمان

رنگ‌ های الماس

رنگ‌ های الماس را می‌شناسید؟

رنگ‌ های الماس از معیارهای تعیین کیفیت الماس به شمار می‌روند و از شفاف تا زرد متمایل به قهوه‌ای متغیرند. الماس‌های سفید به دلیل بی‌رنگ بودنشان بسیار ارزشمند هستند. در واقع، هر چه سنگ الماس به بی‌رنگ شدن نزدیک باشد، ارزش بیشتری در بازار دارد.

درجه‌بندی رنگ‌های الماس می‌تواند بسیار نامحسوس باشد و اغلب با چشم غیر مسلح شما یا بررسی توسط یک فرد نابلد قابل تشخیص نباشد. الماس‌هایی که درجه رنگ آنها با حروف انگلیسی D، E و F طبقه بندی می‌شوند الماس‌های درخشان سفید و استثنایی هستند و حروف G و L نیز نشان از کم ارزش‌تر بودن این سنگ‌های قیمتی نسبت به درجه قبل دارد.

دسته بندی‌هایی که با حروف M تا Z مشخص می‌شوند نیز الماس‌های رنگ‌شده یا الماس رنگی هستند.

رنگ‌ های سنگ الماس

الماس‌های فانتزی

الماس‌های رنگ شده بر حسب شدت رنگ خود در مقابل الماس‌های بدون رنگ درجه بندی می‌شوند. رایج‌ترین الماس‌های رنگ شده به رنگ‌های زرد، قهوه‌ای (شامپاینی و کنیاکی)، آبی، سبز و صورتی در بازار به فروش می‌رسند.

الماس‌هایی که به خاطر رنگ متفاوتشان فروخته می‌شوند الماس‌های فانتزی نام دارند گه گاهی حتی می‌توانند از نظر قیمت به پای الماس‌های سفید استثنایی هم برسند.

 

رنگ‌های غیرمعمولی الماس چه رنگ‌هایی هستند؟

در سال‌های اخیر، الماس‌هایی با سایه‌های رنگی مختلف به رنگ‌های رنگین کمان بیشتر رواج پیدا کرده‌اند. سایه‌های غیرمعمولی سنگ الماس مانند صورتی-بنفش و آبی-خاکستری نیز این روزها به مجموعه معتبرترین برندهای جواهرفروشی در سرتاسر دنیا راه پیدا کرده‌ است.

با وجود این که در سال‌های گذشته، الماس‌ها فقط در سایه‌های شفاف بی رنگ، صورتی، آبی و زرد روی انگشت افراد ثروتمند و مشهور جلوه‌گری می‌کرد اما اکنون رنگ الماس از استاندارد خودش فاصله گرفته و بیشتر جنبه مد و خودنمایی پیدا کرده است.

نموداری که در زیر مشاهده می‌کنید یک نمودار مدور برای نشان دادن سایه‌های مختلف الماس است که توسط مؤسسه جواهرشناسی امریکا (GIA) به ثبت رسیده است.

رنگ الماس

الماس خونین چیست؟

شاید با شنیدن الماس خونین فکر کنید که احتمالا این الماس باید به رنگ قرمز باشد اما در واقع این طور نیست و در پس این نامگذاری یک داستان دردناک و غم انگیز نهفته است.

الماس خونین عبارتی استعاری است و برای توصیف سنگ‌های الماسی به کار می‌رود که از مناطق جنگ‌زده‌ای مانند سیرا لئون استخراج می‌شوند.

در استخراج چنین سنگ‌های جواهر قیمتی و ارزشمندی، نه تنها زنان و مردان بلکه کودکان هم با اجبار به کار گماشته می‌شوند. این الماس‌ها مخفیانه به فروش می‌رسند و درآمدهای حاصله از آن بیشتر برای تأمین بودجه شورشیان یا عملیات نظامی ارتش‌های مهاجم استفاده می‌شود.

از نام‌های دیگر الماس‌ خونین می‌توان به الماس سرخ، الماس جنگی، الماس داغ و الماس مبارزه اشاره کرد.

این اصطلاحات برای جلب توجه مشتریان به اثرات منفی اقتصادی و اجتماعی تجارت الماس در برخی کشورهای خاص به کار می‌رود. یا برای این است که نشان داده شود الماس از یک منطقه جنگی استخراج شده.

علاوه بر کار اجباری، تجارت با این الماس‌ها شامل سایر شرارت‌های جدی اجتماعی مانند رشوه خواری، قاچاق، تهدید، توقیف سازنده قانونی، شکنجه و قتل نیز می‌شود. به همین دلیل است که به این الماس‌ها الماس‌های “خونین” گفته می‌شود.

 

الماس‌ رنگین کمان چه الماسی است؟

الماس رنگین کمان نام تجاری خاصی است که برای روتیل مصنوعی (یا دی اکسید تیتانیوم) استفاده می‌شود و یکی دیگر از رنگ‌ های الماس است.

روتیل مصنوعی یک محرک الماس است که در سال ۱۹۴۸ معرفی شد و به دلیل برخورداری از برخی خواص زمین شناسی در آن، که بسیار نزدیک به الماس‌های طبیعی است، در بازار محبوبیت و رواج پیدا کرد.

روتیل مصنوعی دارای ضریب شکست بالای ۲٫۸ و پراکندگی ۰٫۳۳ است؛ دقت کنید که هر دو این سنجش‌ها بالاتر از الماس هستند. وجود این ویژگی‌ها باعث می‌شود الماس هنگام برش، درخشان‌تر به نظر برسد. در حقیقت، رنگ‌های منشوری مصنوعی روتیل مانند عقیق چشم‌نوازی می‌کنند.

روتیل مصنوعی تقریبا حدود ۷ سال با نام‌های زیبایی مانند “الماس رنگین کمان” در بازار عرضه می‌شد. این اسامی برتری آن نسبت به الماس طبیعی را از جنبه‌های مختلف تلقی می‌کرد؛ یعنی از نظر درخشش و جنبه‌های دیگری که تا حدودی هم خواستار قیمت‌های بالاتر به ازای هر قیراط می‌شد. اما امروزه محبوبیت الماس رنگین کمان به دلایل مختلفی کاهش یافته است.

یکی از دلایل کاسته شدن از محبوبیت الماس رنگین کمان این بود که به عنوان مثال وقتی کاربرد اصلی الماس نصب شدن مانند سنگ روی حلقه بود اما روتیل مصنوعی برای استفاده به این منظور سازگاری خوبی نداشت. این الماس شکننده و نرم و با درجه سختی کم ۶ در مقیاس سختی Moh است. بنابراین، در این حالت،برای استفاده به عنوان سنگ حلقه مناسب نیست زیرا در برابر سایش مقاومت چندانی ندارد. علاوه بر این، یک رنگ زرد مسلم و همیشگی دارد که اصلاح رنگ آن برای سازندگان را با سختی‌های زیادی همراه می‌کند.

 

الماس سیاه چه الماسی است؟

الماس سیاه هم مانند الماس سفید از کربن خالص تشکیل شده است اما ساختار کریستالین یا شکل بلور متفاوتی نسبت به همتای سفیدش دارد.

الماس سفید ساختار بلور منظمی دارد که نور را شکست یا انکسار می‌دهد. به همین دلیل، به الماس درخشندگی و تلالؤ خیره‌کننده‌ای می‌دهد.

در میان رنگ‌ های الماس ، الماس سیاه ساختار بلوری در هم فشرده و جمع‌تری دارد و باعث می‌شود نور را به خود جذب کند. بنابراین، الماس سیاه مثل الماس سفید برق نمی‌زند و درخشش ندارد. به همین دلیل، عموما به منظور درخشندگی داشتن برش نمی‌‌خورند.

الماس سیاه نیز مانند الماس‌های رنگی به عنوان یک الماس فانتزی با نام کربنادو (Carbonado) در بازار به فروش می‌رسد. البته که الماس‌های سیاه هم سنگ الماس هستند اما مانند الماس سفید یا الماس‌های رنگی دیگر پرطرفدار و خواستنی نیستند.

 

وضوح الماس به چه معنی است؟ با نمودار وضوح الماس آشنا شوید

رنگ‌ های الماس

شفافیت الماس به خلوص و عاری بودن آن از نواقص مربوط می‌شود. بنابراین، در تعیین کیفیت الماس نواقص و عیوبی که در دل آن است نیز باید در نظر گفته شود.

رتبه شفافیت رنگ های الماس از بی‌عیب و نقص تا درجه ۳ که ناقص است متغیر خواهد بود. عدم خلوص یا مواد خارجی موجود در سنگ الماس مشکل‌ساز هستند زیرا بر توانایی نور در عبور از الماس اختلال ایجاد می‌کنند. به همین دلیل، الماس درخشندگی کمتری خواهد داشت و در نتیجه از ارزش پایین تری برخوردار خواهد بود.

مقیاس بین المللی وضوح  الماس را بر حسب تعداد این  ناخالصی‌های موجود و همین طور اندازه و محل آن در داخل الماس رتبه بندی می‌کنند.

همان طور که گفته شد، دامنه رتبه بندی وضوح از بی عیب و نقص که نشان از عدم وجود هر گونه ناخالصی در دل الماس است شروع می‌شود و تا سطح ۳ یا ناخالص متغیر است.

یعنی شما در این سطح آخر می‌توانید با چشم غیر مسلح نیز ناخالصی داخل سنگ الماس را مشاهده کنید.

در قسمت اول این مطلب در لینک زیر در مورد خود سنگ الماس و معیارهای تشخیص کیفیت آن توضیح داده بودیم. در قسمت بعدی هم برش‌های رایج و پرطرفدار سنگ الماس در بازار را به شما معرفی خواهیم کرد.

هر آنچه در مورد انواع الماس و معیارهای کیفیت آن باید بدانید

منبع: jewelryinfoplace

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *