چگونه خودمان در خانه گردنبند پاره شده را درست کنیم؟

تعمیر گردنبند طلا

تعمیر گردنبند طلا

تعمیر گردنبند طلا در خانه شاید برایتان کمی عجیب باشد زیرا اغلب ما ترجیح می‌دهیم طلا و جواهرات ارزشمند خود را به دست متخصص بسپاریم تا برایمان تعمیرش کند. اما اگر مشکل گردنبند خیلی زیاد نباشد و در حد پاره شدن زنجیر یا قفل آن باشد، خودتان هم در خانه می‌توانید آن را تعمیر کنید.

اما تعمیرات طلا به ابزار و وسایل مخصوصی نیاز دارد که حتما باید داشته باشید. از ابزار مهم‌تر هم صبر و حوصله زیاد است. ساخت و تعمیر طلا یک کار بسیار ظریف است که باید با دقت و حوصله زیاد انجام شود. پس اگر تصمیم گرفته‌اید زیورآلات طلا خود را خودتان تعمیر کنید، پیشنهاد می‌کنیم حتما در یک روز که سرتان خلوت است و وقت و حوصله زیاد دارید این کار را انجام دهید.

 

وسایل مورد نیاز برای تعمیر زنجیر طلا در خانه

تعمیرات طلا

وسایلی که برای شروع کار نیاز دارید شامل موارد زیر است:

 • ذره‌بین
 • پیچ‌گوشتی
 • انبردست
 • انبر (پنس)

توجه داشته باشید که ابزار بالا باید متناسب با سایز گردنبند طلا باشد. یعنی باید نمونه‌های ظریف و ریز این وسایل را در اختیار داشته باشید.

ذره‌بین هم برای این است که بتوانید حلقه‌های زنجیر گردنبند را بهتر و درشت‌تر ببینید. بنابراین فرقی نمی‌کند چه نوع ذره‌بینی باشد، فقط باید قدرت بزرگ‌نمایی داشته باشد.

همچنین توجه داشته باشید که گاهی شاید لازم باشد برای باز کردن یک حلقه زنجیر فشار زیادی به گردنبند وارد کنید؛ یا مثلا گاهی لازم است با انبر دو تکه جدا شده را به هم نزدیک و وصل کنید. برای همین است که در بالا گفتیم برای تعمیر گردنبند طلا باید حتما حوصله و صبر زیاد داشته باشید.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب گردنبند طلا و ست کردن با لباس و زیور آلات

انتخاب محل مخصوص برای تعمیر گردنبند طلا 

تعمیر گردنبند طلا

پیش از آغاز کار باید حتما یک محل مخصوص برای انجام عملیات تعمیر طلا در نظر بگیرید. این محل باید حتما یک سطح صاف مثل میز ناهارخوری، میز تحریر، میز خیاطی یا حتی روی جزیره آشپزخانه باشد.

حتما این سطح را از هر وسیله دیگری خالی کنید. آن را تمیز کنید و سپس بساط تعمیرات خود را پهن کنید. دلیل این کارها این است که شاید در وسط کار و حین تعمیرات یک تکه از گردنبند از دستتان یا از بین دو بازوی انبر بیرون بیفتد و لازم است سطح میز خالی باشد تا این تکه‌های ریز گم نشوند.

حتما به این نکته توجه داشته باشید که تعمیرات طلا کار بسیار ظریف و وقت‌گیری است و اگر تصور می‌کنید که وقت یا حوصله کافی برای این کار ندارید، لطفا اصلا آن را شروع نکنید.

 

روش تعمیر گردنبند در خانه

تعمیر گردنبند طلا

در اولین قدم برای تعمیر گردنبند طلا باید با کمک انبردست آخرین حلقه زنجیر از قسمتی که پاره شده را باز کنید. پس از باز شدن این حلقه‌ی زنجیر، آن را با کمک انبر به اولین حلقه‌ای وصل کنید که پاره یا شکسته نیست. سپس با پیچ‌گوشی آن را ببندید و سفت کنید.

این کار را با نهایت دقت و ظرافت انجام دهید تا باعث خم شدن حلقه‌های زنجیر نشوید.

بیشتر بخوانید: چرا باید طلا و جواهر را نزد کارشناس تعمیرات برد؟

سوالات مربوط به تعمیرات طلا

 1. معاینه جواهرات چیست؟
  کارشناسان تعمیر و ساخت جواهرات، قطعات طلا و جواهر را مورد بررسی قرار می‌دهند. آنها با تجهیزات خود می‌توانند همه جای مصنوع طلا را بازرسی کنند و وجود هرگونه آسیبی را مشخص کنند. همچنین اگر طلا به پرداخت و پولیش نیاز داشته باشد، آن را برای شما انجام خواهند داد.
 2. آیا کثیفی گردنبند طلا روی دوام و استحکام آن تاثیری دارد؟
  بله شاید برایتان عجیب باشد بدانید که تمیز کردن طلا فقط در زیبایی ظاهری آن نقش ندارد، بلکه باعث دوام و طول عمر بیشتر طلا هم می‌شود. زیرا از خورده شدن یا ساییده شدن رنگ طلا پیشگیری می‌کند.
 3. آیا عاقلانه است که قفل گردنبند طلا را خودمان در خانه تعمیر کنیم؟
  پیشنهاد ما این است که اگر برای انجام این کار تجربه ندارید هیچگاه به تعمیرات خانگی خود اعتماد نکنید؛ چراکه مثلا اگر قفل دستبند خود را به خوبی تعمیر نکنید در مکان‎های شلوغی مثل مترو یا خیابان ممکن است باز شود و بیفتد.
 4. چه نوع طلایی کمتر از بقیه به تعمیرات نیاز دارد؟
  به جنس و برند طلا بستگی دارد. اما این را بدانید که هر چه عیار طلا بالاتر باشد، بیشتر در معرض شکستن یا خراش برداشتن است. زیرا طلای خالص نرم‌تر است. بنابراین طلاهای عیار بالا را فقط در مراسم خاص استفاده کنید و برای استفاده‌ی روزمره سراغ طلا با عیار پایین بروید.

 

منبع: romadesignerjewelry

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *