قیمت روز طلا: 3,395,000 تومان

ما به شما گارانتی همیشگی، امکان عودت 7 روزه و تعویض 90 روزه و ارسال رایگان را هدیه می‌دهیم

02126606749

برای خرید الماس با برش مارکیز به چه نکاتی باید دقت کنیم؟

0

برش مارکیز الماس به اندازه‌ی تراش گرد این سنگِ قیمتی محبوب و رایج نیست، اما برای کسانی که به دنبال طرح‌های باریک و کشیده هستند و می‌خواهند انگشتری متفاوت از بقیه داشته باشند، گزینه بسیار خوبی بشمار می‌رود. 

برش مارکیز (Marquise-Cut) برای انگشترهایی خوب است که در طول انگشت امتداد دارند. برای اینکه بدانید چگونه می‌توانید کیفیت خوب و ارزش الماس با تراش مارکیز را تشخیص دهید از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب با بلاگ گالری پرسته همراه باشید. 

نگاهی به انواع برش‌‌های الماس

برش گرد (برلیان): برش استاندارد الماس است. یک الماس گرد دارای ۵۸ وجه برش است و به سه قسمت تقسیم می شود. بالاترین قسمت این سنگ جواهر «تاج» نام دارد که بزرگترین سطح صاف سنگ است.

– برش زمرد الماس: به شکل مستطیل با گوشه‌های بریده شده است. صفحه‌های مسطح گوشه‌ها شبیه به پله هستند. به همین دلیل است که برش زمرد برش “پله‌ای” نیز محسوب می شود.

– برش پرنسسی الماس: به شکل مربع هستند و از جنبه‌های زیادی، زیبایی خیره کننده‌ای دارند. الماسی که برش پرنسس داشته باشد به دلیل داشتن سطح وسیع عمق بیشتری دارد.

– برش آشر الماس: این نوع برش الماس هم مانند برش زمرد طراحی “پله‌ای” دارد. اما به جای مستطیل، به شکل مربع تراش خورده است.

– برش بیضی سنگ الماس: الماس برش بیضی از لحاظ هندسی متقارن است و شکل کروی یکدست و کشیده‌ای دارد.

– برش مارکیز سنگ الماس: شکل کشیده برش مارکیز با دو انتهای تیز و ظریف قرن‌هاست مورد علاقه دوستداران الماس بوده و انتخاب محبوب آنهاست.

برش گلابی سنگ الماس: ترکیبی خیره‌کننده از برش مارکیز و یا برش بیضی یا گرد است. به دلیل شباهت آن با میوه گلابی، نام این برش این چنین اقتباس شده است اما از نظر شکل شبیه به یک قطره اشک نیز در نظر گرفته می‌شود.

برش مثلثی سنگ الماس: به شکل مثلثی هستند و حداقل ۴۳ وجه دارند. البته برخی از سنگ‌های جدیدتر دارای ۵۰ وجه هستند که باعث درخشندگی و تلالؤ بیشتر این الماس می‌شود.

خرید از گالری پرسته: گردنبند طلا

 

برش رادیانت یا درخشان: الماس‌های که برش رادیانت می‌خورند آنهایی هستند که به شکل مربع یا مستطیل هستند و لبه های بریده شده دارند.

برش کاشن یا کوسنی: این برش، مربع شکل با گوشه‌های گرد است و صفحات بزرگی دارد که باعث کاهش درخشندگی الماس می‌شود. این صفحات بزرگ باعث واضح دیده شدن ناخالصی‌های الماس نیز می‌شود و در نتیجه برای گوهرهایی با درجه پاکی SI به بالا مناسب هستند.

برش قلبی سنگ الماس: در واقع یک الماس با برش گلابی است که یک شکاف کوچک در قسمت گرد زیرین به آن اضافه شده است.

بیشتر بخوانید: هرآنچه باید درباره انواع الماس و برش‌های آن بدانید

برش مارکیز چیست؟

تراش مارکیز الماس در واقع برشی بیضی‌شکل است. بارزترین ویژگی این تراش، لبه‌های تیز دو سر بیضی آن است. همان‌طور که در عکس زیر می‌بینید، دو طرف الماس گرد است اما دو نقطه روبه‌روی هم در دو سر الماس نوک‌تیز هستند. این برش، اصطلاحا مارکیز نامیده می‌شود.

درست برعکس الماس‌های گرد، اغلب برش‌های مارکیز بلند، کشیده و باریک هستند. همین طراحی باعث می‌شود تا مارکیز در ظاهر بزرگ‌تر از الماس گرد به نظر برسد؛ حتی اگر از نظر وزن با هم برابر باشند.

معیارهای خرید الماس با برش مارکیز

– انتخاب رنگ برای الماس مارکیز

در مقایسه با دیگر برش‌های سنگ الماس، برش مارکیز به‌گونه‌ای است که رنگ الماس را بیشتر و واضح‌تر نشان می‌دهند. به این معنی که هنگام خرید الماس با تراش مارکیز نباید درجه رنگ پایین را انتخاب کنید. درجه‌های رنگ الماس G یا H برای مارکیز به هیچ وجه مناسب نیستند. به این دلیل که زردی زیادی از خود نمایش می‌دهند و درخشش و جلوه زیبایی ندارند.

البته اگر قصد دارید الماس مارکیز را روی طلای زرد سوار کنید، بهتر است سراغ درجه رنگ‌های I یا J بروید زیرا زردی الماس با سایه‌ زرد طلای زرد ادغام می‌شود و بد دیده نخواهد شد. رنگ سفید انگشتر طلا هم برای این گریدهای رنگی انتخاب بدی نیست زیرا تضاد جالبی با هم می‌سازند.

– انتخاب درجه شفافیت الماس برای برش مارکیز

خلل و فرج الماس در تراش مارکیز بسیار بیشتر و واضح‌تر از برش گرد دیده می‌شوند. به همین خاطر بسیار مهم است الماسی انتخاب کنید که با چشم غیر مسلح ایرادات آن دیده نشود. یعنی برای اینکه قیمت الماس برایتان ارزان تمام شود، پایین‌ترین درجه شفافیت و وضوحی که ایرادات آن با چشم قابل مشاهده نیست را انتخاب و خریداری کنید.

البته بد نیست اشاره کنیم که ایرادات و خلل و فرج سنگ الماس اغلب فقط در زیر میکروسکوپ دیده می‌شوند. به این مفهوم که خیلی هم جای نگرانی وجود ندارد و می‌توانید درجه وضوح پایین الماس مارکیز را برای انگشتر خود انتخاب کنید.

باز هم لازم است یادآوری کنیم که اگر بدنبال یک انگشتر بی‌نظیر هستید از کیفیت و وضوح SI2 پایین نیایید. الماس‌هایی با درجه I عموما دارای ایراداتی هستند که با چشم عادی قابل تشخیص هستند. حتی برخی از خلل و فرج این درجه از الماس در مرکز آن قرار دارد و در همان اولین نگاه به چشم خواهد آمد.


– تقارن تراش مارکیز الماس

تقارن و تناسب الماس مارکیز همانند تراش گرد دقیق نیست و گایدلاین مشخصی هم برای آن تعریف نشده است، اما چندین نکته راهنما دارد که توصیه می‌کنیم هنگام خرید به آنها توجه ویژه داشته باشید. این نکات را در زیر نوشته‌ایم:

سطح الماس مارکیز

درازای سطح الماس با برش مارکیز باید برابر با ۵۳ تا ۶۳ درصد پهنای لبه‌های باریک بیضی باشد. از انتخاب و خرید الماس‌هایی که قد آنها از ۵۰ درصد عرض الماس کمتر هستند یا الماس‌هایی که بلندی آنها بیشتر از ۷۰ درصد عرض الماس است، خودداری کنید.

ارتفاع تاج الماس مارکیز

ارتفاع تاج الماس مارکیز (بخش بالایی سنگ در بالای لبه‌های تراش‌خورده) باید ۱۰ تا ۱۷ درصد لبه‌های تراش‌خورده‌ی آن باشد. بهترین و ایده‌آل‌ترین ارتفاع تاج الماس ۱۲ تا ۱۵ درصد لبه‌هاست. الماس‌هایی که تاج آنها بیشتر از ۲۰ درصد یا کمتر از ۸ درصد هستند چندان خوشایند و زیبا نیستند و نمی‌توانند جلوه زیبایی به انگشتر ببخشند.

عمق الماس

به صورت کلی، عمق سنگ الماس یعنی فاصله سطح رویی سنگ تا بخش زیرین آن باید بین ۵۹ تا ۶۳ درصد لبه‌های الماس باشد. وقتی عمق سنگ بیشتر از ۷۰ درصد یا کمتر از ۵۰ درصد باشد، جلوه زیبایی نخواهد داشت و گزینه خوبی برای خرید به شمار نمی‌رود.

لبه الماسِ تراش‌خورده

هنگام خرید بدنبال الماس‌هایی باشید که لبه‌های تراش‌خورده آنها از باریک به ضخیم باشد. از مارکیزهایی که لبه‌های بسیار باریک دارند پرهیز کنید زیرا احتمال شکستن و ترک خوردن آنها زیاد است. لبه‌هایی که بسیار ضخیم باشند نیز گزینه مناسبی نیستند به این خاطر که ظرافت و جلوه‌ای که باید داشته باشد را ندارند.

نسبت طول به عرض الماس

طول ایده‌آل برش مارکیز الماس نسبتی برابر با ۱.۷۵ تا ۲.۲۵ عرض آن دارد. به زبان ساده‌تر، سنگ الماس باید دو برابر بلندتر از عرض آن باشد. البته لازم است اشاره کنیم که این امر به سلیقه فرد هم بستگی دارد اما یادتان باشد که سنگ‌های بسیار باریک با لبه‌های خیلی نازک سریع‌تر از بقیه مارکیزها می‌شکنند و ممکن است شما سنگ گرانبهای خود را به راحتی از دست بدهید.

خرید از گالری پرسته: دستبند طلا

 

تقارن الماس مارکیز

هنگام خرید الماس مارکیز حواستان باشد که اندازه و برش هر دو طرف بیضی با هم برابر باشد. یا حداقل بیشترین تناسب را با هم داشته باشند.

اثر Bowtie

این گزینه به لکه سیاهی مربوط است که وقتی شما از بالا به سنگ نگاه می‌کنید در مرکز الماس با برش مارکیز دیده می‌شود. اثر باوتی در نتیجه بازتاب نور توسط الماس ایجاد می‌شود و نشانه خوش‌تراش بودن الماس است. اگر این لکه سیاه را در مرکز الماس مارکیز مشاهده نکردید، به این معنی است که الماس یا بیش از حد عمیق است یا بیش از اندازه باریک.


انتخاب رکاب انگشتر مناسب برای الماس با برش مارکیز

همیشه تاکید زیاد روی این مساله است که انگشتری انتخاب کنید که به خوبی از سنگ الماس محافظت کند و آن را از خطرات احتمالی دور نگه دارد. پایه انگشترهایی که به راحتی خم می‌شوند، گزینه مناسبی برای برش مارکیز نیستند. الماس مارکیز اندازه بزرگی دارد و در نتیجه باید حتما از استحکام آن روی انگشتر مطمئن باشید.

یکی از بهترین پایه‌ها برای سوار کردن الماس مارکیز پایه چنگکی V شکل است. چنگگ‌های این پایه لبه‌های الماس را در بر می‌گیرد و از افتادن یا گیر کردن آن پیشگیری می‌کند.

مارکیز به علت فرم کشیده‌ای که دارد انگشتان را کشیده‌تر نشان می‌دهد. انگشترهایی که سنگ مارکیز به صورت عمودی روی آنها کار شده است، برای افرادی توصیه می‌شود که انگشتان لاغر و کشیده‌ای ندارند.

بیشتر بخوانید: طلا یا الماس ؛ کدام یک مناسب شماست؟

کلام آخر

در آخر خوب است اشاره کنیم تا پیش از قرن ۱۸ میلادی، برش مارکیز الماس جزو تراش‌های رسمی و مرسوم الماس به شمار نمی‌رفت؛ تا اینکه لویی چهاردهم در فرانسه، به جواهر سازان آن زمان سفارش داد الماس را به گونه‌ای تراش دهند که یادآور لبخند روی لب معشوقه‌اش باشد. همین تفسیر و سفارش زیبا باعث شد تا این تراش که شبیه لبخند هم هست، به لیست برش‌های الماس اضافه شود.

این برش خاص به دلیل ظرافت بالایی که دارد می‌تواند به عنوان نگین تکی بسیار درخشنده و چشم‌نواز استفاده شود و هم می‌توان آن را با سنگ‌های الماس و برش‌های دیگر ست کرد تا شکوه و زیبایی بیشتری داشته باشند. برای خرید انواع طلای دست‌ساز ۱۸ عیار با نگین‌ مارکیز می‌توانید به فروشگاه آنلاین گالری پرسته مراجعه کنید.


برای اینکه با روش‌های سفارش آنلاین طلا و پرداخت هزینه آشنا شوید، می‌توانید به صفحه نحوه سفارش و پرداخت این وب‌سایت مراجعه کنید. اگر در مورد تعویض یا پس دادن طلای خریداری شده سوالی دارید، می‌توانید به صفحه تعویض و بازگشت کالا مراجعه کنید. اگر پاسخ سوال شما در آنجا نبود، از طریق صفحه تماس با ما از گروه پشتیبانی گالری پرسته کمک بگیرید.

منبع: jewelrynotes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.