راهنمای خرید الماس صورتی

الماس صورتی

الماس صورتی نه تنها رنگ منحصربه‌فرد و جذابی دارد، بلکه ساختار فیزیکی غیر نرمال و ناخالصی‌های شیمیایی جالبی در شکل ظاهری خود نیز دارد که آن را به یکی از شگفت‌انگیزترین سنگ‌های قیمتی تبدیل کرده است.

بخش اعظم این سنگ قیمتی از یک مکان واحد در استرالیا از معادن Argyle بدست می‌آید. الماس‌های صورتی طبیعی جزو نادرترین و گران‌قیمت‌ترین سنگ‌های قیمتی جهان هستند.

در زمان خرید این نوع الماس باید حتما در مورد اندازه و خلوص رنگ آن با خودتان به نتیجه برسید. به این خاطر که قیمت الماس صورتی بر اساس این دو فاکتور تعیین می‌شود؛ هر چه بزرگ‌تر و تیره‌تر باشد، گران‌تر است.

قبل از خرید، رنگ الماس صورتی را ارزیابی کنید

رنگ الماس صورتی سه عنصر اصلی دارد که بر اساس آنها ارزیابی می‌شود:

 • رنگ
 • خلوص / اشباع رنگ
 • ته‌رنگ

رنگ

رنگ همان چیزی است که این الماس با آن تشخیص داده می‌شود؛ یعنی همان صورتی که دیده می‌شود. رنگ اولیه الماس صورتی، بدون شک صورتی است. اما رنگ دیگری نیز در این الماس وجود دارد.

به طور کلی، رنگ دوم سبب غلیظ‌تر به نظررسیدن رنگ صورتی سنگ می‌شود و تصور می‌شود که به این سنگ ارزش و بهای بیشتری می‌بخشد. به طوری که اگر رنگ دوم از این الماس گرفته شود، بهای آن با نزول بسیار زیادی مواجه خواهد بود.

از ته‌رنگ‌های رایج در الماس صورتی می‌توان به بنفش، قهوه‌ای و نارنجی اشاره کرد. بنفش و نارنجی بسیار بیشتر از قهوه‌ای ارزش و بها دارند. ته‌رنگ‌های قهوه‌ای و زرد در این سنگِ قیمتی از محبوبیت کمتری برخوردار است.

البته گفتنی است که تقریبا هیچ الماس صورتی که هیچ رنگ دومی در خود نداشته باشد در دنیا وجود ندارد و به همین خاطر اگر چنین الماسی یافت شود، با قیمت گزاف‌تر از بقیه مدل‌ها خرید و فروش خواهد شد.

خلوص / اشباع رنگ

همان طور که از نامش پیداست به میزان اشباع رنگ اشاره دارد.

هر چه خلوص/اشباع رنگ الماس صورتی بیشتر باشد، ارزش و بهای آن نیز بالاتر خواهد بود. بنابراین، الماس‌هایی که صورتی تیره دارند بسیار گران‌قیمت‌تر از الماس‌هایی به رنگ صورتی کمرنگ هستند.

با ارزش‌ترین الماس صورتی جهان آنهایی هستند که رنگشان به قرمزی می‌زند. البته باید بدانید که این رنگ تقریبا نادر است و اگر وجود داشته باشد با قیمت‌های گزاف خرید و فروش می‌شود.

ته‌رنگ یا تُن‌رنگ

ته‌رنگ مشخص می‌کند که رنگ زیبای الماس تا چه اندازه روشن یا تیره است. اینکه چه ته‌رنگی را انتخاب کنید به سلیقه و هدف شما بستگی دارد. اما سنگ‌هایی که خیلی تیره یا خیلی روشن هستند بسیار کمتر از الماس‌هایی که رنگ متوسط و متعادل دارند، خریداری می‌شوند.

الماس‌های صورتی را بر اساس دسته‌بندی پایین مشخص می‌کنند:

 • ته‌مایه‌ای از صورتی
 • صورتی بسیار کمرنگ
 • صورتی کمرنگ
 • صورتی روشن فانتزی
 • صورتی فانتزی
 • صورتی فانتزی تیره
 • صورتی فانتزی زنده
 • صورتی فانتزی تیره
 • صورتی فانتزی عمیق

اگر رنگ دومی در الماس صورتی وجود داشته باشد، شامل گریدهایی متفاوت خواهد بود. به طور مثال، صورتی فانتزی با ته‌مایه‌ی بنفش. یا الماس صورتی با ته‌رنگ یاسی.

الماس صورتی و قیراط

به صورت کلی، الماس‌های صورتی فانتزی بزرگ‌تر و کمیاب‌تر هستند و در نتیجه قیمت‌های بسیار بالایی هم دارند. یعنی هر قیراط الماس ممکن است با عدد و رقمی شگفت‌آور خرید و فروش شود. این مساله در مورد الماس صورتی معمولی هم مصداق دارد زیرا این رنگ هم تقریبا نادر است و در نتیجه ارزش و بهای بالایی دارد.

بنابراین، اگر قصد خرید الماس صورتی بزرگ‌تر از ۰٫۳-۰٫۴ قیراط را دارید آماده باشید که قیمتی بیشتر از سنگ‌های کوچک‌تر پرداخت کنید. همچنین اگر می‌خواهید سنگ سنگین‌تر از ۰٫۵ قیراط بخرید این را در نظر داشته باشید که بسیار کمیاب و گران‌قیمت است و از قبل باید بودجه خود را بسنجید.

ارزیابی شفافیت الماس صورتی

اگرچه شفافیت پینک دایاموند نیز همانند دیگر سنگ‌های قیمتی ارزیابی و درجه‌بندی می‌شود اما بد نیست بدانید به دلیل رنگ فانتزی این الماس، خلل و فرج و ناخالصی‌های سنگ چندان مشهود نیستند و در نتیجه لازم نیست خیلی روی این مساله حساسیت به خرج دهید.

اما بقیه مراحل ارزیابی الماس قرمز همانند دیگر انواع الماس‌ است. یعنی هر چه ناخالصی و نقص و ترک و شکاف کمتری داشته باشد، همان اندازه قیمت بالاتری دارد. اما پیشنهاد ما این است که بیهوده قیمت خیلی بالا برای الماس صورتی بی عیب و نقص نپردازید چون در هر صورت شکاف‌های ریز آن چندان دیده نمی‌شوند.

الماسی صورتی با درجه شفافیت SI1 تا SI2 که ترک قابل مشاهده با چشم عادی نداشته باشد، گزینه مناسبی است. الماس‌های فانتزی با درجه شفافیت VS و VVS قیمت بسیار بالایی دارند اما از نظر ظاهری با الماس‌های درجه پایین‌تر فرق چندانی ندارند.

تراش و برش الماس صورتی

وقتی صحبت از الماس‌هایی با رنگ فانتزی به میان می‌آید، باید بدانید که برش و تراش آنها با الماس‌های معمولی یکی نیست. به این دلیل که لازم نیست الماس‌های رنگی را به‌گونه‌ای تراش بدهند که بیشترین درخشش و شفافیت را داشته باشد و بتواند با بازتاب شدید نور، بر جذابیت و ارزش خود بیفزاید. برعکس، دایاموندهای رنگی را به گونه‌ای برش می‌دهند که رنگ خود را بهتر و عمیق‌تر نمایش دهد.

بنابراین، هنگام خرید الماس صورتی طرزفکری که نسبت به الماس و تراش آن دارید را کنار بگذارید و اول از همه به رنگ الماس توجه کنید و در مرحله بعدی درخشش آن را موردتوجه قرار دهید.

الماس صورتی فیک و مصنوعی

از آنجا که الماس صورتی تقریبا کمیاب به حساب می‌آید به همین خاطر تولیدکننده‌های جواهرات، راه دیگری را برای عرضه و فروش این رنگ از الماس پیدا کرده‌اند. آنها الماس‌های معمولی و بی‌رنگ را با استفاده از دما، فشار و پروتوافکنی به روش غیر طبیعی به الماس صورتی تبدیل می‌کنند.

این نوع الماس صورتی از طبیعت به دست نیامده است و در نتیجه قیمت مناسب‌تری دارد. اما در ذات اصلی سنگ تغییری ایجاد نشده و یک الماس واقعی است، فقط رنگش به روش غیرطبیعی و مصنوعی ایجاد شده.

منبع: jewelrynotes

این نوشته در بلاگ ارسال شده و با برچسب گذاری شده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *