الماس شکلاتی چیست و چگونه باید آن را خریداری کرد؟

آیا همیشه فکر می‌کردید که الماس فقط به رنگ روشن در جهان موجود است و هر چه شفاف‌تر و بی‌رنگ‌تر باشد، درخشان‌تر است؟ خب! باید طرزفکر خود را عوض کنید زیرا این سنگ گرانبها در انواع و اقسام رنگ‌ها موجود است و رنگ‌هایی دارد که شاید هرگز تصورش را هم نمی‌کنید.

از الماس شرابی گرفته تا قهوه‌ای و شکلاتی در طبیعت وجود دارد و از این رنگ‌ها در صنعت جواهرسازی نیز به وفور استفاده می‌شود.

انواع گوناگون الماس شکلاتی

شکلات به رنگ قهوه‌ای است و بنابراین کاملا واضح است که الماس شکلاتی، یکی از تیره‌ترین سایه‌های رنگ قهوه‌ای را به خود داشته باشد.

برخلاف تصور برخی آدم‌ها، الماس قهوه‌ای به صورت مصنوعی و در آزمایشگاه تولید نمی‌شود، بلکه در قلب زمین، زیر فشار زیاد و به طور کاملا طبیعی شکل می‌گیرد و رنگش هم کاملا طبیعی است. یعنی نوع‌بشر در رنگ الماس شکلاتی هیچ نقشی ندارد، بلکه این فشار زمین به مدت طولانی است که باعث ایجاد فاصله بین اتم‌های اکسیژن و نیروژن درون کربن موجود در سنگ می‌شود و رنگ آن را تغییر می‌دهد.

جالب است بدانید که الماس شفاف و بی‌رنگ که اغلب ما آن را جواهر تصور می‌کنیم، کمیاب‌ترین نوع الماس در طبیعت است.

یعنی برخلاف تصور عموم، الماس‌های رنگی موجودیت بیشتری نسبت به الماس‌های سفید دارند. از دیگر رنگ‌های این سنگ قیمتی می‌توان به ارغوانی، آبی، سیاه، شرابی و سبز اشاره کرد.

رنگ‌های شامپاینی و کنیاکی از همه‌ی رنگ‌های قهوه‌ای الماس خوش‌رنگ‌تر هستند. زیرا گزینه اول حالت طلایی و عسلی دارد و دومی هم تا حدی سایه قرمز و نارنجی در خود دارد که بر جذابیتشان می‌افزاید.

از دیگر خانواده الماس‌های قهوه‌ای می‌توان به رنگ‌های عسلی، دارچینی و گل میخکی اشاره کرد.

بیشتر الماس‌های جهان رنگی هستند

موسسه جواهرشناسی آمریکا (G.I.A.) نموداری از رنگ‌های متنوع الماس در جهان تهیه کرده که نشان‌دهنده تنوع رنگی این جواهر است.

این نمودار، رنگ‌ها را با حروف انگلیسی مشخص می‌کند و از گِرِید D یعنی بدون رنگ تا گرید Z یعنی زرد روشن را پوشش می‌دهد.

همان طور که در بالا گفتیم، الماس‌های بی‌رنگ و شفاف بسیار کمیاب هستند در نتیجه قیمت بسیار بالایی دارند. این در حالیست که الماس‌های خانواده زرد بسیار زیادند و با قیمت‌های مناسب خرید و فروش می‌شوند.

بر اساس نمودار یاد شده، الماس‌هایی که رنگ عمیق و پررنگ دارند با علامت Z+ مشخص می‌شوند و اغلب آنها را جواهراتی با «رنگ فانتزی» خطاب می‌کنند. جالب اینجاست که موسسه G.I.A. الماس‌های رنگی فانتزی را بر اساس عمق و شدت رنگی که دارند از یک تا ۹ درجه‌بندی می‌کنند. این درجه‌ها شامل: خیلی کمرنگ، خیلی روشن، روشن، روشن فانتزی، فانتزی، فانتزی عمیق، فانتزی واضح، فانتزی تیره و فانتزی خیلی عمیق می‌شوند.

آیا الماس شکلاتی یک رنگ ارزان در میان الماس‌هاست؟

به لحاظ فنی، الماس قهوه‌ای از درجه Z (یعنی رنگ تیره) هم عبور کرده است و به همین خاطر، کارشناسان طلا و جواهر این رنگ را ضعیف و ارزان می‌دانند. اما خیلی از مردم همچنان به این رنگ علاقه دارند و ترجیح می‌دهند از جواهراتی استفاده کنند که دارای الماس قهوه‌ای است.

راهنمای خرید الماس شکلاتی

حتما تا به این جای مطلب متوجه شده‌اید که الماس‌های رنگی ارزان‌تر از نمونه‌های سفید هستند. اما این امر به درخشنده بودن یا نبودن الماس ربطی ندارد. یعنی شما باید هنگام خرید الماس شکلاتی، حتما به شفاف بودنِ سنگ و درخشندگی آن توجه داشته باشید.

الماس به هر رنگی که باشد باید آنقدر شفاف باشد که بتوانید خلل و فرج داخل آن را ببینید. هر چه این ترک‌ها و خلل بیشتر باشند، سنگ موردنظر شما درخشندگی کمتری خواهد داشت. البته جا دارد اشاره کنیم بسیاری از این حفره‌ها با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند. به همین خاطر بهتر است نگاه دقیقی به سنگ داشته باشید و ببینید آیا لکه‌های سیاهی در آن دیده می‌شود یا خیر! این لکه‌ها همان ترک‌های داخلی جواهر هستند.

در آخر هم بد نیست اشاره کنیم که الماس‌های شکلاتی جهان اغلب از معادن الماس کشور استرالیا استخراج می‌شوند.

منبع: jewelrynotes

این نوشته در بلاگ ارسال شده و با برچسب گذاری شده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *