قیمت روز طلا: 2,490,000 تومان

ما به شما گارانتی همیشگی، امکان عودت 7 روزه و تعویض 90 روزه و ارسال رایگان را هدیه می‌دهیم

02126606749

رنگ سال ۲۰۲۱ چه رنگی است و چه طلا و جواهراتی را باید با آن ست کرد؟

0

رنگ سال ۲۰۲۱ برخلاف سال‌های اخیر، به جای یک رنگ، دو رنگ زرد و خاکستری است. در سال ۲۰۲۰ میلادی، ویروس ناخوانده‌ای به نام کووید ۱۹ زندگی تمام مردم جهان را دستخوش مشکلات فراوانی کرد. کرونا سبب شد تا بسیاری از مردم روحیه خود را از دست بدهند، وضعیت اقتصادی جهان رو به وخامت بگذارد و کسب‌وکارهای زیادی در سراسر جهان متضرر خسارت‌های مالی فراوانی شوند. همین مسایل باعث شد تا کارشناسان شرکت پنتون دو رنگ زرد و توسی را برای سال ۲۰۲۱ انتخاب کنند تا بدین طریق، امید، نشاط و همبستگی را به جهان تزریق کنند. این رنگ‌ها چگونه چنین اثری دارند؟ در ادامه‌ی این مطلب برایتان توضیح داده‌ایم.

ما در این مقاله علاوه بر معرفی رنگ سال ۲۰۲۱ و کد رنگ آن، در مورد فلسفه و تاریخچه‌ی انتخاب رنگ سال هم توضیحاتی ارائه کرده‎‌ایم. در پایان هم راهنمای ست کردن رنگ‌های امسال با زیورآلات و اکسسوری‌ها را برایتان آورده‌ایم. تا انتهای مطلب با گالری پرسته همراه باشید.

رنگ سال ۲۰۲۱ و کد رنگ آن

کمپانی آمریکایی پنتون (Pantone)، امسال در اقدامی جالب دو رنگ زردِ گرم و خاکستری را به عنوان رنگ سال ۲۰۲۱ برگزید. این اولین باری نیست که دو رنگ به عنوان رنگ سال معرفی می شوند. در سال ۲۰۱۶ هم یک رنگ صورتی به نام Rose Quartz و یک رنگ آبی به نام Serenity به‌طور هم‌زمان به عنوان رنگ سال انتخاب شدند. اما این اولین بار است که یک طیف خنثی مثل طوسی به عنوان رنگ سال انتخاب می‌شود.

رنگ‌هایی که پنتون برای سال ۲۰۲۱ انتخاب کرده زردِ گرم با کد Illuminating ۱۳-۰۶۴۷ و خاکستری با کد Ultimate Gray ۱۷-۵۱۰۴ است.

کد رنگ خاکستری سال ۲۰۲۱ در RGB با ترکیب عددی:

R ۱۴۷
G ۱۴۹
B ۱۵۱

کد رنگ زرد سال ۲۰۲۱ در سیستم RGB با ترکیب عددی:

R ۲۴۵
G ۲۲۳
B ۷۷

دلیل انتخاب رنگ سال ۲۰۲۱

کارشناسان کمپانی پنتون رنگ زرد را به خاطر القای حس قدرت و انرژی مثبت و رنگ خاکستری را به خاطر سایه‌های روح‌انگیز، الهام‌بخشی و تلاش برای نشاط انتخاب کرده‌اند. آنها معتقدند ترکیب این دو رنگ پیامی حاوی قدرت و امید را القا می‌کند. در واقع، دو رنگ زرد و طوسی اهمیت همبستگی و کمک به همدیگر را در سال جاری نشان می‌دهد.

سال ۲۰۲۰ برای تمام مردم دنیا پر از بلاتکلیفی و تردید بود. سالی که با همه‌گیری کرونا، مشکلات فراوانی در روند زندگی و آرامش انسان‌ها ایجاد شد. بنابراین همه ما به رنگی نیاز داشتیم که آرامش و قدرت را برایمان به ارمغان بیاورد.

لوری پرسمن، نایب رئیس پنتون نیز درباره انتخاب رنگ ۲۰۲۱ گفته:

«این دو رنگ در کنار هم بیانگر انعطاف‌پذیری، خوش‌بینی، مثبت‌اندیشی و امید است؛ موضوعاتی که امسال برای خلق کردن، افزایش خلاقیت و طراوت بخشیدن به محیط اطرافمان به آن نیاز داریم. انتخاب دو رنگ مستقل و بدون وابستگی به هم نشانگر آن است که ما چقدر به یکدیگر نیاز داریم تا بتوانیم همدیگر را کامل کنیم. سال ۲۰۲۱ مملو از ناشناخته‌ها و امید‌های بزرگ است. همه ما منتظریم تا در این سال، همه‌گیری ویروس کرونا، وضعیت بد اقتصادی و تبعیض‌های نژادی تمام شود و امید همچون آفتاب بر ما بدرخشد.»

(لوری پرسمن، نایب رئیس پنتون)

بد نیست بدانید، آخرین باری که رنگ زرد انتخاب شده بود، سال ۲۰۰۹ میلادی بود. در ان سال هم جهان با بحران اقتصادی روبرو بود و مردم به رنگی نیاز داشتند تا دوباره انرژی و نشاط را به آنها هدیه کند. امسال نیز فلسفه انتخاب رنگ زرد همین است: القای حس امید و نشاط.

تاریخچه و فلسفه انتخاب رنگ سال

شرکت پنتون به عنوان تعیین‌کننده غیررسمی رنگ سال شهرت جهانی دارد و از سال ۲۰۰۰ به بعد هر سال رنگ خاصی را به‌ عنوان «رنگ سال» معرفی می‌کند. این کمپانی در شهر کارلستات نیوجرسی آمریکا قرار دارد. لورنس هربرت، فارغ‌التحصیل رشته شیمی دانشگاه هوفسترا، در سال ۱۹۶۳ شرکت m&j Levine را از برادران لوین خریداری و به نام موسسه پانتون ثبت کرد. پنتون به معنی «همه رنگ‌ها» است.

پنتون با ایجاد سیستم جدیدی برای تطبیق درست رنگ‌ها کمک کرد تا مشکلات مربوط به رنگ دقیق برای صنایع حساس به رنگ همچون گرافیک، چاپ، نقاشی، فشن و … حل شود.

طبق این سیستم به هر رنگ، عددی اختصاص داده می‌شد تا مردم برای انتخاب دقیق رنگ دچار اشتباه نشوند. برندسازی قوی این شرکت در طول زمان باعث شد تا بسیاری از بزرگان دنیای مد و فشن نیز از آن تبعیت کنند. چون عموم مردم در سراسر جهان معیار اصلی‌شان در مد و فشن، رنگ سالی است که پنتون انتخاب می‌کند.

خرید از گالری پرسته: دستبند طلا کارتیه

 

از دیگر افتخارات شرکت پنتون این است که سیستم استانداردسازی رنگ آن در مراجع بین‌المللی رنگ‌ها (Internarional Colour Authority ICA) مورد استفاده قرار می‌گیرد‌.

چگونگی انتخاب رنگ سال توسط پنتون

هر سال شرکت پنتون در ماه‌‌های می و نوامبر یک جلسه را با حضور نمایندگان مختلف از سراسر جهان برگزار می‌کند. این جلسه قوانین خاص خودش را دارد؛ به طور مثال مکان برگزاری آن در یک اتاق کاملا سفید است تا رنگ‌های محیطی هیچ ایده‌ای به نمایندگان القا نکند. در این جلسه نمایندگان می‌توانند اشیایی که رنگ‌های الهام‌بخشی دارند به سایر اعضا نشان بدهند و به این ترتیب، طی دو روز متوالی رنگ سال انتخاب می‌شود.

تا قبل از امسال، معمولا محققان موسسه پنتون برای انتخاب رنگ سال به کشورهای مختلف سفر می‌کردند و تحقیقات خود را انجام می‌دادند. اما امسال محدودیت‌های کرونایی بر انتخاب رنگ سال ۲۰۲۱ نیز تاثیر داشت. به طوری که تحقیقات این دوره به صورت آنلاین و طی گفتگو با کارشناسان محلی و از راه دور انجام شد.

خرید از گالری پرسته: گوشواره طلا زنانه

 

البته لازم است اشاره کنیم که هدف اصلی تعیین رنگ سال تغییری نکرده است. یعنی امسال نیز بر اساس «انتخاب رنگی که بازتاب‌دهنده‌ی حال‌وهوای کنونی دنیا باشد» رنگ سال انتخاب شده است. رنگ‌های سال همیشه بر اساس وقایع موجود انتخاب می‌شوند. مثلا رنگ سال ۲۰۱۹ مرجانی بود و قصد داشت تا توجه جهان را به مرجان‌های دریایی که در حال انقراض هستند جلب کند. یا مثلا رنگ سال ۲۰۲۰ آبی کلاسیک بود که رنگی آرام‌بخش برای مقابله با اضطرابِ ورود به دهه‌ای جدید به حساب می‌آمد. رنگ سال ۲۰۲۱ نیز ترکیبی از ثبات، قدرت و امید است تا ما را برای ارتباط نزدیک با یکدیگر، از بین رفتن ویروس کرونا و بهبودهای اقتصادی آماده کند.

راهنمای ست کردن رنگ سال ۲۰۲۱ با طلا و جواهرات

ما امسال دو رنگ زیبا در اختیار داریم که هر دو در صنعت طلا و جواهر به وفور استفاده می‌شوند. سنگ‌های قیمتی زردرنگ روی طلای سفید یا پلاتین (یا برعکس) دقیقاً ترکیب رنگ سال ۲۰۲۱ را با هم تشکیل می‌دهند. بنابراین، ست کردن رنگ سال ۲۰۲۱ با طلا و جواهرات چندان سخت به‌نظر نمی‌رسد.

شما می‌توانید یک گردنبند طلای سفید، نقره یا پلاتین با آویزهای بزرگ خاکستری را با یک پیراهن زرد رنگ ست کنید. یا یک جفت گوشواره‌ی زرد رنگ را با یک پیراهن یا دامن خاکستری بپوشید. می‌توانید دستبندهای زرد را با لباس‌های خاکستری یا طلای سفید را با لباس زرد ست کنید.

خوشبختانه هر دو رنگ زرد و خاکستری که به‌عنوان رنگ امسال انتخاب شده‌اند در طراحی و ساخت طلا و جواهر کاربرد زیادی دارد. ما نیز در گالری پرسته انواع متنوعی از ترکیب رنگ‌های زرد و خاکستری داریم که می‌توانید با هم ست کنید. مثلا سنگ سیترین رایج‌ترین سنگ قیمتی به رنگ زرد است که در محصولات گالری پرسته می‌توانید نمونه‌هایی از آن را پیدا کنید.


استفاده از طلای سفید یا پلاتین به‌عنوان جایگزینی برای رنگ خاکستری سال ۲۰۲۱

گفتیم که می‌توان از طلای سفید یا پلاتین به جای رنگ خاکستری ۲۰۲۱ در ست کردن طلا با لباس استفاده کرد.

طلای سفید

طلای سفید که نگین زردرنگ داشته باشد بهترین ترکیب برای سال ۲۰۲۱ است. اما اگر ترکیب طلای سفید و سنگ زرد دوست ندارید، می‌توانید طلای سفید را با لباس‌ها یا دیگر اکسسوری‌های زرد ست کنید تا بر اساس مد امسال باشد.

خرید از گالری پرسته: دستبند طلا

 

تمامی طلاهای سفیدی که امروزه در بازار عرضه می‌شوند، یک لایه رودیوم روی خود دارند. روکش رودیوم ضرری برای طلا ندارد و از ارزش آن کم نمی‌کند، اما سفیدی و درخشندگی آن همیشگی نیست. این روکش به مرور زمان از بین می‌رود. در نتیجه، رنگ زرد طلا از زیر آن بیرون می‌آید. برای اینکه درخشش و شفافیت طلای سفید دوباره به آن بازگردد، لازم است روکش رودیوم آن را تمدید کنید.


پلاتین

فلز پلاتین هم شبیه رنگ خاکستریِ سال ۲۰۲۱ است. از این فلز گران‌قیمت هم می‌توانید برای ست کردن جواهرات با رنگ سال کمک بگیرید. توجه داشته باشید که پلاتین بسیار مستعد خراش برداشتن و زنگار گرفتن است. در نتیجه، به مرور زمان درخشندگی خود را از دست داده و رنگی مات با سایه‌ای از سبز پیدا می‌کند. برای بازگرداندن درخشندگی و زرق‌وبرق به پلاتین باید آن را پولیش بزنید. مزیت پلاتین این است که ضد حساسیت است و هرگز موجب آزردگی یا خارش پوست نمی‌شود. اما در طلای سفید، ممکن است از نیکل زیادی استفاده شود که منجر به بروز خارش، قرمزی یا آزردگی پوست می‌شود. نیکل که در ساخت طلا و جواهر زیاد استفاده می‌شود، یک فلز حساسیت‌زای قوی است.

خرید از گالری پرسته: زنجیرطلا

 

استفاده از سنگ سیترین به‌عنوان جایگزینی برای رنگ زرد سال ۲۰۲۱

اگر جواهراتی دارید که سنگ زرد رنگ روی خود دارند، بهتر است آن را با لباس‌های خاکستری بپوشید تا روی مد سال ۲۰۲۱ باشید. البته باید توجه داشته باشید که طلای سفید (که رنگی شبیه خاکستری امسال دارد)، برای افرادی که پوست با تناژ گرم دارند چندان مناسب نیست. اما برعکس، افرادی که تُناژ رنگ پوست آنها سرد است بهتر است از طلای سفید، پلاتین یا زیورآلات نقره استفاده کنند. به طورکلی:


  • اگر رنگ پوستتان سرد است، طلای سفید، نقره، استیل، پلاتین و زیورآلات سفید و روشن برای شما مناسب‌تر است.
  • اما اگر پوستی با تناژ گرم دارید، باید سراغ طلاهای زرد، نارنجی، عسلی و موارد مشابه باشید.

حالا از کجا متوجه شویم که رنگ پوست ما سرد است یا گرم؟ خیلی راحت به روشی که در زیر توضیح داده‌ایم می‌توانید پاسخ سوال خود را پیدا کنید:

بخش داخلی مچ دست خود را زیر نور لامپ بگیرید و ببینید آیا ته‌رنگ رگ‌های دست آبی است یا سبز!

  • اگر رگ‌ها ته‌رنگ آبی دارند یعنی رنگ پوست شما سرد است و باید سراغ طلا و جواهر با رنگ‌های آبی، بنفش یا قرمز بروید.
  • اگر رگ‌ها ته‌رنگ سبز دارند یعنی رنگ پوست شما گرم است باید سراغ طلا و جواهر با رنگ‌های زرد، نارنجی و سبز بروید.

روش دیگری هم برای تشخیص سرد یا گرم بودن رنگ پوست وجود دارد. به این ترتیب که ببینید آیا وقتی زیر نورآفتاب قرار می‌گیرید، پوست شما چه تغییری می‌کند؟

  • اگر هنگام آفتاب گرفتن پوست بسوزد و قرمز شود، یعنی پوست سردی دارید.
  • اگر هنگام آفتاب گرفتن پوست طلایی و قهوه‌ای شود، یعنی پوست گرمی دارید.


کلام آخر

ما در این مطلب به صورت کلی در مورد رنگ سال ۲۰۲۱، روش انتخاب رنگ سال و ست کردن آن با طلا و جواهر برایتان توضیحاتی ارائه دادیم. همچنین گفتیم که در گالری پرسته طلاهایی داریم که با سنگ سیترین ساخته شده‌اند و شما می‌توانید بنا به سلیقه و بودجه خود، هر کدام را که دوست دارید سفارش دهید و خریداری کنید. سیترین از رایج‌ترین‌ترین سنگ‌های قیمتی زردرنگ است.

برای اینکه با روش‌های سفارش آنلاین طلا و پرداخت هزینه آشنا شوید، می‌توانید به صفحه نحوه سفارش و پرداخت این وب‌سایت مراجعه کنید. اگر در مورد تعویض یا پس دادن طلای خریداری شده سوالی دارید، می‌توانید به صفحه تعویض و بازگشت کالا مراجعه کنید. اگر پاسخ سوال شما در آنجا نبود، از طریق صفحه تماس با ما از گروه پشتیبانی گالری پرسته کمک بگیرید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.