محاسبه قیمت طلا، تمام آنچه باید در مورد قیمت طلا بدانید

محاسبه قیمت طلا، تمام آنچه باید در مورد قیمت طلا بدانید

محاسبه قیمت طلا یکی از چالش‌های خرید طلا و جواهرات است. در این مطلب بطور کامل در اینباره به شما توضیح می‌دهیم.

بسیاری از ما نمی‌دانیم چرا وقتی طلا را می‌خریم مبلغ زیادی باید پرداخت کنیم اما هنگام فروش آن، کلی از قیمت طلایمان کم می‌شود.

برای همین لازم است با همه نکات و مواردی که به خرید و فروش طلا و جواهر مربوط است آشنا باشیم.

گالری پرسته در ادامه برخی از موارد را به زبان ساده برایتان توصیح داده، امید که مورد توجهتان قرار بگیرد. تا انتهای مطلب همراهمان باشید.

 

خرید طلا از گالری طلا پرسته

روش‌های محاسبه قیمت طلا

برخی از طلافروش‌ها قیمت واحد هر گرم طلا را در فاکتور نمی‌نویسند و فقط به نوشتن وزن کل، عیار و قیمت کل بسنده می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود که شما در همان لحظه متوجه نمی‌شوید بالاخره آیا قیمت را همان گونه که به شما گفته بودند حساب کرده‌اند یا نه.

قیمت نهایی یک قطعه طلا برابر است با وزن طلا ضرب‌در قیمت واحد.

قیمت واحد یعنی قیمت طلای خام (مثلا ۱۸ عیار) به اضافه‌ی اجرت ساخت به اضافه‌ی ۷ درصد سود.

دقت کنید اجرت ساخت قطعات مختلف طلا با هم یکسان نیست.

هر چقدر طلای ساخته شده، بتواند توسط دستگاه و به راحتی قالب‌گیری و تولید شود، نظیر النگو و زنجیر، اجرت ساخت کمتری دارد. هر قدر ظرافت ساخت یک قطعه طلا مثل سینه‌ریز بیشتر باشد اجرت آن بیشتر است. به طور مثال، پلاک یا مدال کمترین اجرت را دارد و پس از آن النگو، زنجیر، انگشتر، گوشواره، دستبند و سینه‌ریز به ترتیب مقام‌های بعدی در اجرت ساخت بالا را دارند.

کشور سازنده‌ی طلا نیز بر اجرت ساخت آن تأثیرگذار است. مثلا طلای ساخت ایتالیا از طلای ایرانی به مراتب گران‌تر و ظریف‌تر است.

روش‌های محاسبه قیمت طلا
روش‌های محاسبه قیمت طلا

روش خرید و فروش طلا با جواهر فرق دارد

محاسبه قیمت طلا در فروش طلا به این صورت است که قیمت روز هر گرم طلا را بعلاوه‌ی اجرت ساخت و سودفروشنده ( ۷یا ۸% ) محاسبه می‌کنند.

برای فروش جواهرات، قیمت روز هر گرم طلا + اجرت که شامل: ارزش سنگ‌های به‌کار رفته، اجرت ساخت پایه جواهر، مخراجی و سایر هزینه‌هاست + سود فروشنده ( ۱۵ % الی ۲۰% )محاسبه می‌شود.

باید بدانید در کار ساخته شده از طلا، اجرت ساخت و سود فروشنده کسر و به نرخ روز خریداری می‌شود. ولی نحوه فروش جواهرات به این صورت است که سود فروشنده (۱۵% الی۲۰%) کسر و افزایش یا کاهش از قیمت روز درج شده در فاکتور را محاسبه و بهاء آن را به صاحبش پرداخت می‌کنند.

توصیه می‌کنیم حتما فاکتور خرید جواهرات را نزد خود نگهداری کنید زیرا هنگام فروش لازمتان می‌شود.

محاسبه قیمت طلا و اجرت ساخت 

اجرت ساخت طلا و جواهر براساس طرح آنها تعیین می‌شود.

طلاهایی که با ماشین و در تیراژ بالا تولید می‌شوند، مزد ساخت پایین‌تری دارند. مدل‌هایی که کار دست و محدود‌تر هستند، مزد ساخت بالاتری دارند.

البته منظور این نیست که تمام طلاهای ساخت ماشین کم اجرت هستند؛ بلکه پیچیدگی طرح و نوع سوار شدن سنگ‌ها روی بالا بردن هزینه اجرت تاثیر می‌گذارد.

محاسبه قیمت طلا و اجرت ساخت 
محاسبه قیمت طلا و اجرت ساخت

فرق طلا با جواهرات چیست؟

فرق طلا با جواهرات این است که در ساخت مصنوعات طلا هیچ‌گونه سنگ قیمتی استفاده نمی‌شود.

اما در جوهرات سنگ‌های گرانبها روی کار ساخته شده سوار می‌شوند. این سنگ‌ها ممکن است اتمی یا اصل باشند. به جواهراتی که سنگ اتمی در ساخت آنها بکار رفته جواهرات اتمی و به مدل‌هایی که سنگ اصل دارند، جواهرات اصل می‌گویند.

 

اگر سوالی در مورد محاسبه قیمت طلا دارید می‌توانید در بخش نظرات از ما بپرسید

این نوشته در بلاگ ارسال شده و با برچسب گذاری شده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *