برش‌های رایج و پرطرفدار سنگ الماس در بازار را بشناسید

انواع برش الماس

انواع برش الماس را می‌شناسید؟

انواع برش الماس نیز همانند رنگ، شفافیت و وزن قیراط این سنگ، یکی از معیارهای تعیین کیفیت الماس است و شکل ظاهری و نهایی سنگ الماس را می‌سازد.

کلمه Cut به معنای برش در زبان انگلیسی است که به نوع برش سنگ مربوط می‌شود.

همان طور که می‌دانید معیارهای رنگ، شفافیت و وزن قیراط جزو حالت‌های طبیعی و ذات خود الماس هستند. اما این برش سنگ الماس است که در اختیار انسان قرار دارد تا کیفیت الماس را مشخص کند.

به عبارت دیگر، سنگی که خوب تراش نخورده باشد از ارزش یک الماس گرانبها می‌کاهد و به اصطلاح آن را از سکه می‌اندازد.

الماس به چه شکل‌هایی برش می‌خورد؟

تراش الماس

الماس به چندین شکل متفاوت برش می‌خورد که شامل برش‌های گرد، پرنسس، زمرد، آشر، مارکیز، رادیانت یا درخشان، بیضی، گلابی، قلبی و کوسنی یا کاشن هستند.

برش مدور متداول برش برلیان یا برلیانت (brilliant) است که ۷۵ درصد از الماس‌هایی که امروزه در بازار به فروش می‌رسند را در بر می‌گیرد.

یک الماس گرد از نظر برش، رنگ و وضوح جزو متعادل‌ترین سنگ‌های جواهر است و بیشترین تنوع را در اختیار جواهرسازان می‌گذارد. ناگفته نماند که برش گرد الماس از برش‌هایی است که به نظر مشتریان بسیار خواستنی و جذاب است.

فارغ از برش‌های گرد، محبوب‌ترین برشی که گرد نیست برش پرنسس است که نسبتا جدید بوده و تقریبا شکل مربع با گوشه‌های زاویه‌دار دارد. برش پرنسس الماس برای حلقه‌های نامزدی شیفتگان زیادی دارد.

در ادامه، می‌توانید با برخی از رایج‌ترین و دل‌پسندترین برش‌های سنگ الماس در بازار امروز طلا و جواهرفروشان آشنا شوید.

۱- انواع برش الماس : برش گرد (برلیان)

انواع برش الماس

الماس گرد یا برلیان از دیرباز شکل برش استانداردی نسبت به سایر اشکال الماس در نظر گرفته می‌شده است. یک الماس گرد دارای ۵۸ وجه برش است و به سه قسمت تقسیم می شود. بالاترین قسمت این سنگ جواهر “تاج” نام دارد که بزرگترین سطح صاف سنگ است. به قسمت میانی سنگ تسمه گفته می‌شود که وسیع ترین قسمت الماس است. پایه یا پاویلیون نیز قسمت زیرین سنگ است و به طور خاصی کالیبره و تراش می‌خورد که بیشترین درخشش را به نمایش بگذارد.

۲- انواع برش الماس : برش زمرد

الماس برش زمرد یا اِمِرالد الماسی به شکل مستطیل با گوشه‌های بریده شده است. صفحه‌های مسطح گوشه‌ها شبیه به پله هستند. به همین دلیل است که برش زمرد برش “پله‌ای” نیز محسوب می شود. به دلیل شکل دراز یا کشیده برش زمرد، این الماس نسبت به الماس گرد جذابیت و استقبال کمتری در نزد مشتریان دارد. با این حال، الماسی که برش زمرد دارد از سطوح پهن و مسطح بیشتری نسبت به یک الماس برش گرد برخوردار است. در نتیجه، انعکاس نور در این سبک بسیار زنده و خیره کننده است.

۳- انواع برش الماس: برش پرنسس

انواع برش الماس

تا حدودی می‌توان گفت برش پرنسس یا شاهزاده خانم سبک جدیدتری از برش الماس نسبت به دیگر برش‌ها به حساب می‌آید. الماس‌هایی که برش پرنسس دارند به شکل مربع هستند و از جنبه‌های بسیاری زیبایی خیره کننده‌ای دارند. اگر قرار است از یک الماس برش پرنسس روی یک حلقه استفاده شود، انگشتان دست باید کشیده و باریک باشند زیرا شکل مربعی آن باعث می‌شود انگشتان کوتاه‌تر و زمخت‌تر به نظر برسند. الماسی که برش پرنسس داشته باشد  به دلیل داشتن سطح وسیع عمق بیشتری دارد.

۴- انواع برش الماس: برش آشر

برش آشر یا Asscher توسط دو برادر با نام خانوادگی آشر در سال ۱۹۰۲ در هلند ساخته شد. این نوع برش الماس هم مانند برش زمرد طراحی “پله‌ای” دارد. حتی گاهی به این نوع برش برش “برش زمرد مربع” نیز می‌گویند زیرا دارای همان صفحه‌های مسطح و دراماتیک چشمگیر است که انعکاس نور را به نمایش می‌گذارد اما به جای مستطیل، به شکل مربع تراش خورده است. برش آشر به تازگی و طی یک دهه گذشته محبوبیت زیادی پیدا کرده است اما هنوز هم در تمام فروشگاه‌های طلا و جواهر جزو فقره‌های اصلی الماس‌ها محسوب نمی‌شود.

۵- انواع برش الماس : برش بیضی

الماس برش بیضی از لحاظ هندسی متقارن است و شکل کروی یکدست و کشیده‌ای دارد. با این که برش بیضی چندان محبوب نیست اما بسیاری از افراد آن را شکل باشکوه و تمیزی می‌دانند که باعث می شود وقتی روی حلقه بنشیند انگشتان آنها را باریک و کشیده نشان دهد. برای کسانی که عاشق ظاهر الماس‌هایی هستند که برش مدور دارد اما چیزی منحصر به فردتر می‌خواهند، برش بیضی یک نوع برش بی‌نظیر و جایگزین فوق العاده برای شکل گرد به شمار می‌رود.

۶- انواع برش الماس: برش مارکیز

برش مارکیز برش مشهوری است که توسط لوئی چهاردهم فرانسه سفارش داده شده است. او می‌خواست الماسی متفاوت با طرح لبخند زیبای مارکیز دو پامپادور داشته باشد. شکل کشیده برش مارکیز با دو انتهای تیز و ظریف قرن‌هاست مورد علاقه دوستداران الماس بوده و انتخاب محبوب آنهاست. این برش خاص به دلیل ظرافت بالایی که دارد هم می‌تواند به عنوان نگین تکی بسیار درخشنده و چشم‌نواز استفاده شود و هم می‌توان آن را با سنگ‌های الماس و برش‌های دیگر ست کرد تا شکوه و زیبایی بیشتری داشته باشند.

۷- انواع برش الماس: برش گلابی

سنگ الماسی که به شکل گلابی برش زده می‌شود ترکیبی خیره‌کننده از برش مارکیز و یا برش بیضی یا گرد است. به دلیل شباهت آن با میوه گلابی، نام این برش این چنین اقتباس شده است اما از نظر شکل شبیه به یک قطره اشک نیز در نظر گرفته می‌شود. الماس برش گلابی به دلیل شکل غیرمعمولی که دارد به تنظیم خاصی نیاز داشته که از پایه گرد سنگین‌تر پشتیبانی کند و در عین حال نیز از انتهای نوک تیز نیز محافظت شود.

یک سوال متداول در مورد حلقه های الماسی که به شکل گلابی برش می‌خورند این است: “انتهای اشاره یا نوک تیز این سنگ باید به کدام سمت باشد؟” خوشبختانه یا متاسفانه هیچ روش درست یا غلطی برای انداختن انگشتر الماسی که به شکل گلابی برش خورده وجود ندارد. با این حال، برخی از جواهر دوستان معتقدند که اگر نوک اشاره آن به بیرون دست باشد به نظر می‌رسد که انگشتان را باریک و کشیده‌تر نشان می‌دهد.

۸- انواع برش الماس: برش مثلثی

انواع برش الماس

الماس‌های ترلیان برش خورده به شکل مثلثی هستند و حداقل ۴۳ وجه دارند. از این برش زیبا و خیره‌کننده می‌توان به عنوان ترلیانت یا تریلیون نیز یاد کرد. سنگ‌های برش مثلثی به همان اندازه سنگ‌های برش گرد درخشان تلقی می‌شوند و اغلب به عنوان جایگزینی برای خریدارانی که می‌خواهند الماسی با ظاهر مدرن‌تر داشته باشند مورد استفاده قرار می‌گیرند. الماس‌هایی که برش مثلثی دارند، شکل متساوی الاضلاع دارند که باعث انعکاس نور و رنگ قابل توجهی می‌شود. با این که بیشتر سنگ‌های برش مثلثی دارای ۴۳ وجه هستند، اما برخی از سنگ‌های جدیدتر دارای ۵۰ وجه هستند که باعث درخشندگی و تلالؤ بیشتر این الماس می‌شود.

۹- انواع برش الماس : برش رادیانت یا درخشان

انواع برش الماس

الماس‌های که برش رادیانت می‌خورند آنهایی هستند که به شکل مربع یا مستطیل هستند و لبه های بریده شده دارند. نمونه‌هایی از الماس‌های برش رادیانت الماس‌هایی هستند که برش زمرد و پرنسس دارند. برخلاف الماس‌های گرد، الماس‌های رادیانت متقارن نیستند. در الماس گرد، طول و عرض سنگ نسبت به قطر سنگ اندازه‌گیری می‌شود. از آنجا که این جواهر یک سنگ گرد و دایره شکل است مساحت سطح آن برابر با قطرش است. اما الماس برش رادیانت متفاوت است و عرض آن همیشه مساوی سطح نیست. هرچه الماس شکل مستطیل‌تری داشته باشد، درصد عمق بیشتری نیاز دارد تا حداکثر درخشش و تقارن را داشته باشد. از دست دادن فضای سطح ناشی از پیرایش و اصلاح لبه‌های الماس نیز هنگام تعیین ارزش یک الماس رادیانت باید در نظر گرفته شود.

۱۰-  انواع برش الماس:برش کاشن یا کوسنی

الماس برش کاشن یکی از معروف‌ترین برش‌های الماس در قرن گذشته بوده که نام دیگر آن Pillow Cut  یا برش بالشی است. این برش، مربع شکل با گوشه‌های گرد است و صفحات بزرگی دارد که باعث کاهش درخشندگی الماس می‌شود. این صفحات بزرگ باعث واضح دیده شدن ناخالصی‌های الماس نیز می‌شود و در نتیجه برای گوهرهایی با درجه پاکی SI به بالا مناسب هستند. برش کاشن در اندازه‌های مختلفی به شکل مستطیل نیز دیده می‌شود. شکل مربع آن را نوع کلاسیک این برش می‌نامند که پاویلیون آن در سه طرح مختلف برش می‌خورد.

۱۱- انواع برش الماس: برش قلبی

در یک وضعیت رمانتیک بسیار ناامید کننده، یک الماس با برشی که به شکل قلب است بدون شک می‌تواند عشق را ابراز کند؛ چه از طرف شما و چه از طرف عشقتان. الماس برش قلبی در واقع یک الماس با برش گلابی است که یک شکاف کوچک در قسمت گرد زیرین به آن اضافه شده است. برش زدن الماس به شکل قلب می تواند کار دشواری باشد و مهارت برش در درخشندگی و زیبایی نهایی این جواهر بسیار حائز اهمیت است.

خرید سنگ الماسی که برش قلب خورده است نیاز به دقت بیشتری دارد. بنابراین، خریداران باید توجه زیادی به کیفیت قطعه و شهرت و اعتبار جواهرفروش داشته باشند. برای این که الماس برش قلبی بهترین درخشش را داشته باشد، توصیه می‌شود اندازه سنگ نزدیک به یک قیراط باشد نه بزرگتر. بدین منظور، الماس‌هایی که شکل قلب دارند به اندازه برش‌های دیگر متداول نیستند و بیشتر آنها را می‌توان روی سنگ‌های کوچکتر ساخت.

در بخش نظرات برای ما بنویسید کدام برش الماس را بیشتر از همه دوست دارید؟

منبع: jewelryinfoplace

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *