طلای رُز گلد چیست؟

پرسته انگشتر طلا برگ 2

حتما واژه رزگلد را زیاد شنیده‌اید اما شاید به‌طور دقیق ندانید که این کلمه به چه مفهومی است. رزگلد (Rose gold) در واقع به طلایی گفته می‌شود که ته‌رنگ صورتی داشته باشد. به رزگلد طلای قرمز یا طلای صورتی هم می‌گویند.

در سال‌های اخیر این واژه انگلیسی در میان همه مردم جهان جا افتاده و در سراسر دنیا برای صحبت در مورد طلای صورتی از واژه «رُز گلد» استفاده می‌شود.

طلای رز گلد از چه موادی ساخته می‌شود؟

طلایی که به رنگ صورتی در فروشگاه‌ها عرضه می‌شود از ترکیب طلای خالص و مقداری فلز مس تهیه می‌شود. عدد یا فرمول مشخصی برای ترکیب مس و طلا به‌منظور ساخت و تهیه رزگلد وجود ندارد. اما این را در نظر داشته باشید که هر چه رنگ صورتی طلا پررنگ‌تر و محسوس‌تر باشد، یعنی مس بیشتری در ساخت آن استفاده شده است.

طلای صورتی و طلای قرمز چه هستند؟

هر دو طلای قرمز و صورتی مشتقات رز گلد بشمار می‌روند.

طلای قرمز حاوی مقدار زیادی مس است و به همین خاطر قرمزی بیشتری دارد. به همین خاطر به آن طلای قرمز نیز می‌گویند. اما طلای صورتی، از مس کمتری برخوردار است و در نتیجه رنگ روشن‌تری دارد.

طلای روسی چیست؟

طلای روسی یک نام تجاری است که به رز گلد داده شده است. دلیلش هم این است که این آلیاژ نخستین بار در قرن ۱۹ میلادی در کشور روسیه ساخته و عرضه شد. یعنی خاستگاه اصلی طلای صورتی به کشور روسیه بر می‎گردد.

البته این روزها دیگر از عبارت «طلای روسی» استفاده نمی‌شود. اما آگاهی از این امر ضرر ندارد زیرا اگر کسی در صحبت‌هایش به طلای روسی اشاره کرد، دیگر می‌دانید که منظورش طلایی است که از ترکیب طلا و مس تهیه شده باشد.

رز گلد و قیراط (عیار)

عیار رز گلد همانند طلای معمولی است و در عیارهای متفاوت عرضه می‌شود. میزان عیار هر دو طلای زرد و طلاهای رنگی با هم برابر است. یعنی طلای ۱۴ عیار زرد و طلای ۱۴ عیار رزگلد هر دو خلوص یکسانی دارند و حاوی ۵۸٫۳ درصد طلا هستند.

به زبان ساده‌تر، هر چه عیار طلای رزگلد پایین‌تر باشد، یعنی مس موجود در آن بیشتر است.

بنابراین تفاسیر، رز گلدی که خلوص طلای کمتری دارد، پررنگ‌تر و قرمزتر دیده می‌شود. البته ممکن است که در ساخت مصنوعات طلایی از دیگر فلزات هم استفاده شود. در این صورت از میزان قرمزی آلیاژ مس و طلا کاسته می‌شود.

اما به‌صورت کلی، رز گلدی که عیار و خلوص بالایی دارد، رنگ روشن‌تر و رنگ صورتی‌تری دارد.

طلای تاج

طلای ۲۲ عیار را بعضا طلای تاج هم خطاب می‌کنند. این نوع طلا حاوی ۹۱٫۷ درصد طلاست. در گذشته‌ از این طلا برای ساخت سکه استفاده می‌شده است.

عیار ۲۲ بالاترین عدد قیراط یک طلای رزگلد  محسوب می‌شود. یعنی بالاترین و بیشترین خلوصی که می‌توانید برای رز گلد تهیه کنید، ۲۲ عیار است.

برای طلای معمولی، ۲۴ قیراط بالاترین رقم عیار بشمار می‌رود. در ساخت مصنوعات ۲۴ عیار از هیچ نوع فلز دیگر استفاده نمی‌شود.

طلای رز گلد خالص چیست؟

برخی از مردم از عبارت «طلای رز گلد خالص» استفاده می‌کنند. اما این درست نیست. در واقعیت ما طلای قرمز خالص نداریم زیرا رز گلد یک «آلیاژ» است. یعنی از ترکیب دو یا سه فلز ساخته می‌شود.

هر چه خلوصِ طلای مصنوعات رز گلد بیشتر باشد، رنگ صورتی آنها کمتر خواهد بود. به این خاطر که مس کمتری در ساخت آن استفاده شده است.

بنابراین، طلای صورتی خالص در جهان وجود ندارد و در بهترین حالت، یک طلای ۲۲ عیار خواهد بود.

بهترین روش خرید رز گلد چیست؟

هنگام خرید رز گلد حتما به عیار آن توجه داشته باشید. همان‌طور که در بالا هم اشاره کردیم، وقتی عیار بالایی داشته باشد یعنی مقدار طلای استفاده شده در آن بیشتر است. بنابراین، ارزش و بهای بالاتری هم خواهد داشت.

بد نیست بدانید طلاهای قرمز (هر چه پررنگ‌تر باشند)، با اینکه ناخالصی بیشتری دارند اما در عوض مستحکم‌تر و با دوام‌تر هستند.

بنابراین، رز گلد برای استفاده روزمره و دم‌دستی می‌تواند گزینه بسیار مناسبی بشمار برود زیرا این اطمینان را دارید که بسیار دیرتر از طلای زرد خش برمی‌دارند، خم یا دچار شکستگی می‌شوند.

شاید بد نباشد در این جا به این نکته اشاره کنیم، هر چه طلا خالص‌تر باشد، نرم‌تر است. به این معنی که برای استفاده روزمره چندان مناسب نیست.

1 دیدگاه برای “طلای رُز گلد چیست؟

  1. اشتراک‌ها: طلای رزگلد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *