عیار طلا چیست؟

عیار طلا چیست؟

حتما واژه «عیار» زیاد به گوشتان خورده است اما شاید به طور دقیق ندانید که این واژه چه مفهومی دارد و چگونه محاسبه می‌شود.

گالری پرسته در این مطلب به طور کامل در مورد عیار طلا برایتان توضیح خواهد داد. همراهمان باشید.

عیار طلا چیست؟

عیار طلا به ‏درجه خلوص طلا در هر وسیله‌ای گفته می‌شود که از این فلز گرانبها ساخته شده باشد. یعنی در واقع «عیار» واحد اندازه‌گیری خلوص آلیاژهای طلا و دیگر فلزات گرانبهاست.

چرا فلزات دیگر به طلا اضافه می‌شوند؟ به این خاطر که طلا ذاتا فلزی نرم است و هنگام استفاده در ساخت مصنوعات ممکن است تغییر شکل پیدا کند. ‏به همین خاطر برای اینکه سفت و سخت‌ شود و شکل خود را حفظ کند، معمولا طلا را با فلزهای دیگر همچون مس، نقره، پلاتین و نیکل مخلوط می‌کنند.

در چنین حالتی، هر چه میزان سایر فلزات در مصنوع طلا بیشتر باشد، عیار طلا پایین‌تر و قیمت ‏آن کمتر است. اگر میزان طلا بیشتر و فلزات دیگر کم باشد، عیار طلا بالاتر است و ارزش بیشتر دارد. بنابراین، بالا بودن عیار طلا مساوی است با بالا رفتن قیمت آن.

برای تعیین عیار طلا از اعداد مختلفی استفاده می‌شود. هریک از این اعداد بیانگر وجود درصد ‏مشخصی از طلا در یک شئ است.

عیار طلا از ۸ تا ۲۴ متفاوت است. به طور مثال در طلای عیار ۸ معادل ۳۳٫۳ درصد طلا وجود دارد.

روی همه مصنوعات و اشیایی که با طلا ساخته می‌شوند رقمی همانند ۱۸K، ۱۴K یا ۱۰K وجود دارد. ‏حرف انگلیسی K در کنار این اعداد اولین حرف کلمه قیراط (karat) است. از قیراط برای نمایش درصد خلوص طلا استفاده می‌کنند. هر چه عدد قیراط بزرگ‌تر باشد، یعنی طلا خالص‌تر است، که به آن عیار هم می‌گویند.

برای درک بهتر این مساله به موارد زیر توجه کنید:

  • طلای ۲۴ عیار (۲۴K)، یک طلای خالص است و از ترکیب هیچ فلز دیگری در آن استفاده نشده است.
  • طلای ۱۸ عیار (۱۸K)، از ۱۸ واحد طلا و ۶ واحد فلزات دیگر (مس، نقره یا پلاتین) تشکیل شده است. یعنی خلوص طلای آن ۷۵ درصد است.
  • طلای ۱۴ عیار (۱۴K)، از ۱۴ واحد طلا و ۱۰ واحد فلزات دیگر تشکیل شده است. یعنی خلوص طلای آن ۵۸٫۳ درصد است.

این درصدها اغلب براساس عرف و فرهنگ عمومی مردم یک کشور، رواج استفاده از طلا و ‏همچنین میزان ذخایر طلای آن کشورها تعیین می‌شود. ‏

به عنوان مثال در ایران، مردم طلای ۱۸ عیار را می‌پسندند، اما در کشورهای عربی، طلای ۲۴ عیار از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

در انگلستان و روسیه اغلب از عیار طلای ۹ استفاده می‌کنند که در آن ۳۷٫۵ درصد طلا ‏وجود دارد.

مردم آمریکا بیشتر از طلای ۱۰ عیار استفاده می‌کنند که در آن ۴۱٫۷ ‏درصد طلای خالص وجود دارد.

عیار طلا چیست؟

عیار ۱۸ محبوب‌ترین عیار طلا است

پرکاربردترین عیار طلا، ۱۸ است. در طلای ۱۸ معادل ۷۵ درصد طلای خالص وجود دارد و چون درجه ‏خلوص آن منطقی و رو به بالاست، در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران، بسیار محبوبیت دارد.

عیار این طلا به صورت ۱۸K ،۱۸Kt 18ctیا ۱۸k مشخص می‌شود. البته بعضا با علامت‌های ۷۵۰ یا ۰٫۷۵ هم نمایش داده می‌شود. به این معنی که این قطعه حاوی ۷۵ درصد طلای خالص است.

طلای ۱۸ عیار یک انتخاب خوب برای خرید طلا بشمار می‌رود. مصنوعاتی که با عیار ۱۸ ساخته می‌شوند اغلب دوام و استحکام بسیار خوبی دارند. عموما حساسیت‌زا هم نیستند.

بیشتر بخوانید: طلای ۱۸ عیار چیست؟

عیار ۲۱ و عیار ۲۲ هم محبوبیت زیادی دارند

پس از طلای عیار ۱۸ نوبت به عیار ۲۱ می‌رسد که ۸۷٫۵ درصد طلای خالص در آن وجود دارد.

شماری از کشورهای عربی جنوب ‏خلیج‌فارس مشتری مصنوعات ساخته‌شده از طلای ۲۱ هستند.

طلا با عیار ۲۲ است ۹۱٫۶ درصد طلا ‏دارد و در کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس، هند و بنگلادش، پاکستان و سریلانکا مشتری آن بسیار زیاد هستند.‏

طلای عیار ۲۴

طلای ۲۴ عیار بیشتر در قالب شمش‌های طلا عرضه می‌شود. همان‌طور که گفتیم طلا فلز نرمی است و وقتی خالص باشد نمی‌توان با آن شئی محکمی ساخت. در نتیجه در ساخت جواهرات کاربرد چندانی ندارد.

طلای ۲۴ عیار که تقریبا طلای خالص با درجه خلوص ۹۹٫۹ درصد است، مشتریان ‏محدودی در کشورهای عربی، چین، هنگ‌کنگ و تایوان دارد.

اغلب طلافروشان به عنوان مواد اولیه کارشان، ‏پس از خرید شمش‌ها و مخلوط‌کردن فلز، عیار آن را تغییر می‌دهند و مصنوعات مختلف با آن می‌سازند.

سکه‌های طلای ‏رایج در کشورها همچون ایران با طلای ۲۴ عیار ساخته می‌شوند.

بیشتر بخوانید: هر آنچه باید در مورد خرید طلا بدانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *