قیمت روز طلا: 1,442,000 تومان

ما به شما گارانتی همیشگی، امکان عودت 7 روزه و تعویض 90 روزه و ارسال رایگان را هدیه می‌دهیم

02126606749

جشن دیگان، گرمایی در دل زمستان

0

جشن روز دیگان چه زمانی است و فلسفه آن چیست؟

در زمان‌های قدیم زرتشتیان هر ماه هنگام هم نام شدن روز و ماه جشن برگزار می‌کردند که به جشن‌های دی ماه، دیگان گفته می‌شود. آخرین جشن دیگان، در ۲۳ام دی ماه یا همان دی به دین بوده که به معنای آفریننده وجدان است. آگاهی از جشن‌های باستانی کشورمان برای جشن گرفتن و شادی کردن بسیار مهم است. به همین سبب در ادامه به بررسی جشن روز دیگان پرداخته و فلسفه این روز را به طور کامل توضیح خواهیم داد.

جشن دیگان چیست؟

در زمان‌های قدیم، ایرانیان باستان هنگامی که نام روز و ماه با هم یکی می‌شد را جشن گرفته و به جشن و سرور می‌پرداختند. از هزاران سال پیش به اول دی ماه دی گان گفته می‌شد و به دلیل معنای کلمه «دی» که به اهورامزدا اشاره دارد، این روز برای زرتشتیان از اهمیت بالایی برخوردار بود. جالب است بدانید که این جشن‌ها در هر ماه یکبار بوده اما در دی ماه چندین روز برای آن در نظر گرفته شده که نشان دهنده اهمیت بالای آن است.

روز دیگان به طور کلی ۳ روز در ماه بوده که شامل هشتم، پانزدهم و بیست وسوم دی ماه است. این روزها به ترتیب به دی به آذر، دی به مهر و دی به دین معروف هستند. در هر کدام از این ایام، ایرانیان باستان به جشن و پایکوبی پرداخته و خدای خود یعنی اهورامزدا را ستایش می‌کردند. البته برخی از افراد اول دی ماه را نیز جزو روزهای دیگان دانسته و به همین سبب متعقدند ۴ روز دیگان در دی ماه وجود دارد.

در برخی از منابع، تاریخ این جشن‌ها چند روزی تفاوت دارد که به دلیل فرق تقویم زرتشتیان با تقویم حال ما است. از آنجایی که این جشن‌ها مربوط به زرتشتیان و ایرانیان باستان است، تاریخ‌های مربوط به تقویم زرتشتیان (۳ تاریخ گفته شده) صحیح‌تر بوده و برای جشن و پایکوبی جشن روز دیگان بهترین زمان هستند.

چگونه روز دیگان را جشن بگیریم؟

جشن دیگان از قدیم تا به حال توسط زرتشتیان برگزار می‌شود اما در صورتی که دنبال بهانه‌ای برای شادی و پایکوبی باشید، این روزها از بهترین ایام برای این کار هستند. از اصول این جشن به حفظ پاکیزگی در عین جشن و سرور می‌توان اشاره کرد که برای ایرانیان باستان بسیار مهم بود. البته برای افزایش شور و شادی می‌توانید برای عزیزان خود هدیه‌ای تهیه کنید تا روز دیگان را به روزی به یاد ماندنی مبدل کنید.

بهترین پیشنهادی که برای خرید هدیه میتوانیم به شما بدهیم خرید اکسسوری و زیورآلات برای آشنایان و دوستانتان است. خرید طلا به دلیل زیبایی و ارزش بالایی که دارد از بهترین گزینه‌ها بوده که از سمت ما به شما پیشنهاد می‌شود.

با تهیه کادو خود از گالری پرسته می‌توانید مزایای فوق العاده‌ای اعم از امکان حکاکی آنلاین توسط خودتان در وبسایت و یا سفارش طرح دل‌خواه و طراحی و دیزاین طبق سلیقه شما، ضمانت بازگشت وجه، نوشتن یادداشت تبریک و اختصاصی و همچنین ارسال رایگان و سریع بهره‌مند شوید

میتوانید در مرحله پرداخت با وارد کردن کد تخفیف deygan از تخفیف ۱۰۰ هزار تومانی بدون سقف و محدودیت بهره‌مند شوید!

این کد تخفیف تا پایان روز جشن دیگان معتبر بوده پس در انتخاب کادو خود درنگ نکنید و پس ثبت سفارش ما سفارش شما به صورت رایگان در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال میکنیم، همچنین گالری پرسته این امکان را برایتان در نظر گرفته است تا ۹۰ روز در صورتی که سایز سفارش به هر دلیلی مناسب شما نبود آن را به جهت اعمال تغییرات مرجوع کنید.

مشاهده محصولات 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.