سنگ ماه تولد شما چیست؟ سنگ ماه تولد خود را بشناسید

سنگ ماه تولد شما چیست؟ سنگ ماه تولد خود را بشناسید

سنگ ماه تولد شما چیست؟ سنگ‌های ماه تولد و رنگ‌های جذاب هر کدام از آنها با ویژگی‌های ماه تولد هر فرد ارتباط مستقیمی دارند. همچنین اعتقاد بر این است که سنگ تولد می‌تواند روی جسم و روح فردی که از آن استفاده می‌کند، تاثیرگذار باشد.

به همین خاطر است که در طول تاریخ، بسیاری از مردم در گوشه‌وکنار جهان از این سنگ‌های قیمتی برای هدیه دادن به عزیزان خود استفاده می‌کنند.

با این بهانه، ما در این مطلب می‌خواهیم به شما توضیح دهیم که اساسا سنگ ماه تولد چیست؟ مبدا و خاستگاه اصلی این سنگ‌ها کجاست؟ عموما چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرند؟ همچنین ویژگی‌های خاص هر کدام از سنگ‌های‌ تولد را برایتان توضیح خواهیم داد.

پیش از هر چیز اشاره کنیم سنگ تولد برای استفاده در طلا و جواهراتی همچون انگشتر، گردنبند، گوشواره، دستبند و آویز و مدال بسیار مناسب است و بهشکل نگین استفاده می‌شود.

مبدا و خاستگاه اصلی سنگ ماه تولد کجاست؟

سنگ‌های ماه تولد همان‌طور که از نامشان پیداست به ماه تولد هر فرد مربوط است. در فهرست زیر می‌توانید ببینید سنگ ماه تولد هر ماه چیست:

سنگ ماه تولد تیر (ژانویه): گارنت

سنگ ماه تولد بهمن (فوریه): آمیتیست (لعل بنفش)

سنگ ماه تولد اسفند (مارس): آکوآمارین

سنگ ماه تولد فروردین (آوریل): الماس

سنگ ماه تولد اردیبهشت (می): زمرد

سنگ ماه تولد خرداد (ژوئن): مروارید یا الکساندریت

سنگ ماه تولد دی (جولای): یاقوت قرمز (لعل یا روبی)

سنگ ماه تولد مرداد (آگوست): پریدوت (زبرجد)

سنگ ماه تولد شهریور (سپتامبر): یاقوت کبود

سنگ ماه تولد مهر (اکتبر): اوپال یا کهربا (تورمالین)

سنگ ماه تولد آبان (نوامبر): توپاز یا سیترین

سنگ ماه تولد آذر (دسامبر): زیرکن، تانزانتین یا فیروزه

گفته می‌شود قدمت سنگ‌های ماه تولد به کتاب‌های مقدس ادیان پیش از اسلام باز می‌گردد. در کتاب «خروج» یهودی‌ها به صفحه‌ی مقدسی به نام «حوشن» یا «جوشن» اشاره شده است که جنسش از کتان بوده و روی آن ۱۲ سنگ قیمتی کار شده است که هر کدام نمادی بر ۱۲ قبیله یهودی‌ها در آن زمان بوده. تمامی سنگ‌های کار شده روی این جوشن شامل زمرد، یاقوت کبود، الماس، توپاز، لعل قرمز، ساردیوس (عقیق سر)، عقیق (آگات)، آمیتیست (یاقوت ارغوانی/ لعل بنفش)، اونیکس (سنگ باباقوری)، جسپر (کوارتز سبز)، بریل (یاقوت کبود) بوده‌اند.

حالا این سوال پیش می‌آید که چگونه این ۱۲ سنگ که برای قبایل آن زمان بودند، امروزه به عنوان سنگ‌ ماه تولد مورد استفاده قرار می‌گیرند؟

با نگاهی به تاریخ قرن‌های اول و پنجم پیش از میلاد مسیح، به دو پژوهشگری به نام‌های « یوسف فلاوی» و «ژِروم قدیس» می‌رسیم که هر دو معتقد بودند سنگ‌های قیمتی کار شده روی جوشن، نمادی از زودیاک (منطقه البروج) هستند. زودیاک یک دایره‌ی فرضی در آسمان است که از دید ساکنان زمین، این طور به نظر می‌رسد که خورشید در مدت یک سال این دایره را طی می‌کند.

در زمان باستان این‌طور تصویر می‌شد که هر انسانی باید هر ۱۲ سنگ ماه تولد را داشته باشد و هر کدام را در همان ماه مربوطه استفاده کند.

اما از قرن ۱۸ میلادی به بعد، این طرز فکر تغییر کرد و تاجران جواهرات بر این اساس بازاریابی می‌کردند که هر سنگ‌ ماه تولد برای متولدین همان ماه بسیار خوش‌یمن است و خواص زیادی هم برای سلامت روحی و جسمی هر فردی دارد.

در سال ۱۹۱۲ میلادی، سازمان ملی جواهرسازان ایالت متحده آمریکا این عقیده را ثبت کردند. از آن زمان تاکنون ۱۲ سنگ برای ۱۲ ماه سال مشخص شده است. البته برخی از کمپانی‌های سازنده طلا و جواهر سعی می‌کنند تا جواهرات خود را در میان این سنگ‌های قیمتی جا کنند تا بتوانند بدین واسطه فروش خود را افزایش دهند.

آیا سنگ‌ ماه تولد «سنگ‌قیمتی» است یا «کانی»؟

برای اینکه با جنس دقیق و درست سنگ‌تولد آشنا شوید بهتراست اول فرق بین کانی و سنگ‌قیمتی را بدانید.

کانی چیست؟ یک ماده طبیعی و جامد که ترکیب شیمیایی نسبتا ثابتی دارد و در ترکیب سنگ‌های پوسته زمین یافت می‌شود. فرمول شیمیایی و ساختمان اتمی کانی کاملا مشخص است و کوچک‌ترین جز از یک ماده معدنی به‌حساب می‌آید.

به کانی، «سنگ معدن» هم می‌گویند زیرا به‌طور طبیعی از معدن به دست می‌آید. بنابراین، موادی مانند مروارید، صدف، استخوان، عاج و بسیاری مواد دیگر که جان‌داران می‌سازند، کانی نیستند. شیشه و چینی که انسان می‌سازد هم کانی به‌شمار نمی‌رود.

 

سنگ‌قیمتی (گوهر) چیست؟ یک تکه بلور معدنی برش‌خورده است که از آن به عنوان جواهر استفاده می‌شود. از زمان باستان، استفاده از گوهر نماد ثروت بوده و زنان از زیورهایی همچون صدف و سنگ برای جلب توجه مردان و تحسین آنها استفاده می‌کردند.

گفته می‌شود سنگ‌قیمتی به اندازه ۷ هزار سال قدمت دارد. در دوران باستان مردم بر این اعتقاد بودند که سنگ‌های قیمتی خاصیت سحر و جادو هم دارند و به همین خاطر از آن به عنوان طلسم استفاده می‌کردند. آنها بر این باور بودند کسی که طلسم همراه دارد، شیاطین، بیماری‌ها و دیگر رویدادهای ناخوشایند را از خود دور کند و تندرستی و خوشبختی برای خودش به ارمغان بیاورد.

مثلا در گذشته بر این باور بودند سنگ عقیق انسان را در برابر گزیدن رتیل و برق زدگی، محفوظ نگه می‌دارد. یا مثلا اگر کسی سنگ لاجوردی با خود داشته باشد، از حمله و نیش مار و افعی مصون می‌ماند.

از قرن ۱۹ میلادی هم بشر شروع کرد به مشخص کردن زادروز هر انسان با جواهر ویژه آن ستاره از مجموعه ستارگان. از آن زمان بشر بر این باور بوده که هر شخصی، به وسیله نگین جواهر ماه تولدش پشتیبانی می‌شود.

با این تفاسیر، در پاسخ به این سوال که آیا سنگ‌تولد «سنگ‌قیمتی» است یا «کانی»؟ باید گفت برخی از سنگ‌‌های تولد، بر اساس تعاریف تکنیکال، کانی هستند. اما مثلا مروارید کانی بشمار نمی‌رود زیرا توسط جانداران تولید می‌شود.

حالا بعد از آشنایی با تاریخچه و مبدا اصلی سنگ‌تولد دیگر وقتش رسیده تا سراغ هر ماه تولد برویم و سنگ مخصوص به آن را معرفی کنیم.

سنگ‌های تولد مخصوص هر ماه

سنگ تولد ژانویه: گارنت (لعل)

معنای سنگ گارنت: حمایت و محافظت از فرد

رنگ: قرمز تیره

گارنت سنگ ماه تولد ژانویه است. واژه «گارنت» از قرن ۱۴ میلادی قرض گرفته شده و به معنی «رنگ قرمز تیره» است. همچنین آن را به کلمه لاتین granatum ربط می‌دهند که به معنای «دانه»هایی همچون دانه‌های انار است.

از خواص ویژه و منحصربه‌فرد گارنت می‌توان به شاخص بالای انکسار نور اشاره کرد. به این معنی که با نگاه کردن به این سنگ قیمتی، این تصور ایجاد می‌شود که گارنت از خودش نور منتشر می‌کند. به همین خاطر است که اغلب اکتشاف‌کننده‌ها و گردشگران یک سنگ گارنت با خود می‌برند تا در شب از نور آن استفاده کنند.

اینکه گفته می‌شود گارنت خاصیت حمایت و  محافظت از فرد را دارد به فرهنگ زمان باستان بر می‌گردد. در گذشته‌های دور، آزتک‌ها در آمریکای مرکزی و برخی از سربازهای قبایل آسیای شرقی اعتقاد داشتند اگر سنگ گارنت همراه خود داشته باشند از گزند دشمنان و شیاطین در امان خواهند ماند.

بنابراین با توجه به اینکه گارنت می‌تواند فردی که آن را استفاده می‌کند را در امنیت کامل نگه دارد، توصیه می‌کنیم اگر فرد موردعلاقه‌تان متولد ماه ژانویه است برایش یک جواهر با سنگ گارنت بخرید تا بدین واسطه به او نشان دهید که تا چه اندازه امنیت او برایتان مهم است.

آشنایی با سنگ ماه تولد تیر ؛ یاقوت سرخ و گارنت
گارنت

سنگ تولد فوریه: آمیتیست (یاقوت ارغوانی)

معنای سنگ آمیتیست: عقل و خرد

رنگ: بنفش

آمیتیست نوعی کوارتز است که به خاطر رنگ بنفش بسیار زیبای خود و ساختار بلورهایش، محبوبیت زیادی دارد.

از دوران مصر باستان تاکنون از این گوهر ارغوانی برای ساخت جواهرات و زیورآلات استفاده می‌شود. واژه آمیتیست از کلمه یونانی «amethystos» آمده است که به معنی «مست نبودن» است.

بر اساس افسانه‌های یونانی، «دینیسوس» (خدای شراب و حاصلخیزی طبیعت)، وقتی یکی از موجودات فانی از پذیرایی او سرباز زد، از دست تمام انسان‌ها و موجدات فانی و خاکی خشمگین شد. به همین خاطر تصمیم گرفت اولین آدمی که سر راهش ظاهر می‌شود را تنبیه کند. دست بر قضا، اولین کسی که می‌بیند یک زن جوان به نام Amethystos بوده که در راه معبد برای پرستش الهه آرتمیس بوده است.

وقتی آمتیستوس متوجه می‌شود که در دردسر افتاده، نزد خدای آرتمیس گریه و زاری می‌کند و آرتمیس هم او را به یک مجسمه سفید زیبا تبدیل می‌کند و به این ترتیب زندگی‌اش را نجات می‌دهد. دینیسوس که تحت تاثیر بی‌گناهی و معصومیت این مجسمه قرار می‌گیرد، در حرکتی برای نمایش پشیمانی و توبه، جام شراب خود را روی مجسمه سفید می‌ریزد و رنگ آن ارغوانی می‌شود.

این توبه دینیسوس باعث می‌شود تا  انجمنی برای پرهیز و دوری از مست شدن شکل بگیرد. یونانی‌ها برای بهره گرفتن از قدرت سنگ آمیتیست، آن را روی لیوان‌های نوشیدنی خود نصب یا سنگ را در کیسه همراه خود حمل می‌کردند.

امروزه این سنگ نماد خرد و منطق است و این باور وجود دارد که کسی که آمیتیست همراه خود داشته باشد از افراط و زیاده‌روی خودداری خواهد کرد.

سنگ ماه تولد بهمن
îáð.۴۶۷۸ øèð. ۱۵ìì Äàøêåñàí

سنگ تولد مارس: آکوامارین

معنای سنگ آکوامارین: متانت، بزرگواری

رنگ: آبی یا یشمی (آبی متمایل به سبز)

آکوامارین عضو آبی‌رنگ خانواده Beryl است. رنگ آبی این سنگ قیمتی در نتیجه رسوب آهن در زمان شکل‌گیری سنگ است. آکوامارین اغلب در برزیل، سریلانکا و جنوب شرقی آسیا یافت می‌شود. اغلب مردم این گوهر را نمی‌شناسند اما باید بدانید آکوامارین بلورهای بسیار زیبایی دارد و رنگ آبی آن هر چه تیره‌تر و عمیق‌تر باشد، ارزش و قیمت سنگ هم بیشتر خواهد بود. به همین خاطر است که بسیاری از جواهرسازان از حرارت برای تیره کردن رنگ آکوامارین استفاده می‌کنند.

رنگ زیبای این سنگ‌قیمتی یادآور وسعت دریا و آسمان است. بسیاری از دریانوردان همیشه یک سنگ آکوامارین همراه خود دارند و از خاصیت آرامش‌بخشی آن استفاده می‌کنند. آنها بر این عقیده هستند که این سنگ می‌تواند به خواب بهتر آنها کمک کند. به همین خاطر این جواهر را زیر بالش خود می‌گذارند.

همچنین گفته می‌شود آکوامارین هرگونه سم و مسمومیت غذایی را از آنها دور می‌کند. به  همین خاطر این سنگ را موقع غذا خوردن در جیب خود قرار می‌دهند.

از دیگر خواصی که برای آکوامارین قایل هستند این است که آرامش را به ازدواج زوجین تزریق می‌کند. به همین خاطر است که اغلب به تازه عروس‌ها سنگ آکوامارین هدیه می‌دهند.

سنگ آکوامارین
ا قرار دادن یک تکه آکوامارین در لیوانی از آب نوشیدنی و قرار دادن آن به مدت سه ساعت زیر نور ماه کامل و در صورت امکان در فضای باز، اکسیری آرامش دهنده و تصفیه کننده به دست می آید. سپس سنگ را از آب درآورده، آب را به منظور تصفیه سازی و تقویت روان بینی بنوشید.

سنگ تولد آوریل: کوارتز

معنای سنگ کوارتز: قدرت

رنگ: شفاف

کوارتزها دومین سنگ قیمتی روی کره زمین هستند که محبوبیت بسیاری دارند و در رنگ‌های متنوعی در طبیعت یافت می‌شوند. رنگ طبیعی کوارتز، شفاف و شیشه‌ای است. یکی از انواع کوارتز، عقیق است که رنگ‌های متنوعی دارد. بلورهای کوارتز در شکل‌های متنوعی یافت می‌شوند و به همین خاطر از آن‌ها به عنوان جواهر استفاده می‌شود. از انواع مختلف کوآرتز می‌توان به کوارتز صورتی، اوپال و عقیق اشاره کرد.

دلیل اینکه سنگ کوارتز را نماد قدرت می‌دانند این است که این سنگ در برابر خراش و ضربه بسیار مقاوم است. کوارتز یکی از سخت‌ترین مواد معدنی در مقیاس موس (Mohs ) است. درجه سختی آن ۷ در مقیاس موس است. این سنگ در هوازدگی ازخود مقاومت نشان می‌دهد و در دمای تقریبی ۱۶۷۰ درجه سانتی‌گراد ذوب می‌شود.

شما با هدیه دادن سنگ ماه تولد کوارتز به کسی که او را دوست دارید، به طور غیرمستقیم این پیام را به او می‌دهید که فردی بسیار قوی و قدرتمند است؛ حتی اگر خودش این طور فکر نکند.

پرسته النگو طلا کوارتز هفت رنگ متوسط
پرسته النگو طلا کوارتز هفت رنگ متوسط

سنگ تولد می: زمرد

معنای سنگ زمرد: امید

رنگ: سبز تیره

زمرد یکی از خاص‌ترین سنگ‌های قیمتی در جهان است. به این خاطر که سطح این سنگ در برابر هرگونه  خراشی بسیار مقاوم است اما بلورهای آن ممکن است در اثر فشردگی شکسته شوند و ترک‌هایی در ساختار سنگ ایجاد کنند. به همین دلیل است که زمردهایی که هیچ ترکی در ساختارشان نیست (یا حداقل با چشم دیده نمی‌شود) را به عنوان زمرد بی‌عیب و خالص معرفی می‌کنند.

کلمه زمرد از واژه‌های لاتین esmaralda و esmaraldus گرفته شده است که به معنی «جواهر سبز رنگ» است. این نام کاملا شایسته زمرد است زیرا یک سبز بسیار زیبایی دارد که همه نگاه‌ها را می‌تواند به خودش جذب کند.

جواهراتی که سنگ زمرد دارند برای هدیه دادن به افرادی مناسب است که می‌خواهید به آنها یادآوری کنید زمستان تا ابد نمی‌ماند و پایان شب سیه، سپید است! یا به کسانی هدیه دهید که لازم است فصل تازه‌ای در زندگی خود را آغاز کنند.

انگشتر زمرد

سنگ تولد ژوئن: الکساندریت

معنای سنگ الکساندریت: عشق

رنگ: متنوع

الکساندریت سنگی با رنگ زرد-سبز شفاف یا آبی-سبز است. این سنگ زیر نورهای پولاریزه همچون نور خورشید، ممکن است در رنگ‌های متنوعی همچون قرمز، ارغوانی، بنفش یا حتی نارنجی دیده شود. این تفاوت طیف‌ها به زاویه تابش نور و زاویه دید فرد بستگی دارد. این پدیده را «چند رنگ‌نمایی» می‌نامند و در کانی‌شناسی استفاده می‌شود.

سنگ‌های قیمتی زیادی در دنیا با رنگ زرد-سبز شفاف وجود دارد، اما فقط تعداد محدودی از آنها می‌توانند زیر نور رنگ‌های متنوعی از خود نمایش دهند. به همین خاطر است که الکساندریت را نماد عشق می‌دادند زیرا عشق فقط یک رنگ ثابت ندارد.

برای کادو دادن به کسی که دوستش دارید، می‌توانید از جواهرت با سنگ الکساندریت استفاده کنید زیرا نماد عشق واقعی است.

 

سنگ تولد جولای: روبی

معنای سنگ یاقوت قرمز: زندگی و قدرت فیزیکی

رنگ: قرمز

رنگ قرمز موجود در روبی نیز به خاطر کروم موجود در این سنگ‌قیمتی است. وقتی مقدار کروم در روبی کم باشد، رنگ آن صورتی می‌شود و به عنوان «یاقوت صورتی» در بازار عرضه می‌شود.

از جذابیت‌های روبی این است که نور طبیعی را به خود جذب می‌کند و بعدا در نبود نور آن را بازتاب می‌دهد. با ارزش‌ترین یاقوت سرخ موجود در جهان به «روبی خون کبوتر» مشهور است که رنگ آن نه تنها قرمز بسیار تیره است، بلکه ته رنگی از آبی هم در آن دیده می‌شود که آن را دقیقا شبیه خون می‌کند.

همین شباهت به خون سبب شده که روبی را نماد حیات و قدرت فیزیکی بدانند. سنگ روبی برای هدیه دادن به کسانی است که سرشار از حس زندگی هستند و به دنیای اطراف خود شادی و نشاط هدیه می‌دهند.

ترفندهای انتخاب لباس برای انگشتر یاقوت سرخ : روبی

سنگ تولد آگوست: پریدوت (زبرجد)

معنای سنگ پریدوت: زیبایی

رنگ: سبز زیتونی

سنگ زبرجد همیشه رنگ سبز-زرد دارد و هر چه سبزی آن تیره‌تر باشد، ارزش و قیمت سنگ بیشتر خواهد بود. تیرگی موجود در رنگ زبرجد در نتیجه وجود آهن در بافت آن است. در اسناد باستانی آمده که یونانی‌های سنگ زبرجد را از جزیره‌ای در دریای سرخ استخراج کرده‌ بودند اما این مکان گم شده بود تا اینکه در سال ۱۹۰۰ دوباره پیدا شد. پس از آن سنگ‌های بزرگ‌تر، با رنگی تیره‌تر و تارتر از این منطقه به دست می‌آمد.

یکی از ویژگی‌های بسیار خاص سنگ peridot این است که زیر هر دو نور طبیعی و نور مصنوعی دقیقا یک رنگ دارد. این باعث می‌شود تا این سنگ در شب هم درخشش کامل و زیبای یداشته باشد. مخصوصا در فرهنگ مصر باستان از زبرجد به وفور استفاده می‌شد.

امروزه با هدیه دادن جواهری با نگین پریدوت در واقع به طرف مقابل می‌گویید که او بدون توجه به شرایط و همیشه و مداوم روشن‌کننده محفل است.

آشنایی با سنگ ماه تولد مرداد ؛ سنگ زبرجد

سنگ تولد سپتامبر  لاجورد

معنای سنگ لاجورد: صداقت

رنگ: آبی تیره

شواهدی وجود دارد که ثابت می‌کند لاجورد از سال ۴۰۰۰ بعد از میلاد مسیح در افغانستان استخراج می‌شده و به دیگر تمدن‌ها همچون مصر و یونان صادر می‌شده است. این سنگ به خاطر بافت نرمی که دارد بسیار بهتر است با دست تراشیده و شکل داده شود.

برخلاف بسیاری از سنگ‌های قیمتی رنگ آبیِ سنگ لاجورد در بیشتر مدل‌های آن یکسان است. بارزترین تفاوت مدل‌های آن با هم در میزان سولفید آهن موجود در آنها و شکل بلورهای آن است که روی سطح بیرونی لاجورد تفاوت ایجاد می‌کنند.

اسکندر پس از فتح مصر و بخش‌هایی از ایران، توانست لاجورد را به کشورهای اروپایی وارد کند. از مزایای لاجورد این است که حتی وقتی زیر نور مستقیم خورشید قرار می‌گیرد هم رنگ خود را از دست نمی‌دهد. همین ویژگی باعث گران شدن قیمت این سنگ شده.

این سنگ آبی‌رنگ بسیار زیبا به صداقت در رابطه کمک زیادی می‌کند و باعث می‌شود تا فردی که آن را استفاده می‌ند تصمیمات درستی در رابطه عاطفی خود بگیرد.

دستبند طلا سنگی مهره و لاجورد
دستبند طلا سنگی مهره و لاجورد

سنگ تولد ‏اکتبر: اوپال (یشم) یا تورمالین

معنای سنگ ‏یشم: شفا

رنگ: ‏چند رنگ (گاهی صورتی یا سبز)

تورمالین تقریبا یک لایه مملو از رنگ است و تقریبا هیچ سنگ‌قیمتی دیگری در جهان نیست که این طیف گسترده از رنگ را در خود داشته باشد. به همین خاطر است که هیچ دو سنگ تورمالینی در جهان پیدا نمی‌کنید که شبیه هم باشند. در زمان باستان اغلب تورمالین را با دیگر جواهرات همچون زمرد، یاقوت سرخ یا یاقوت کبود اشتباه می‌گرفتند.

اوپال (یشم) همچون تورمالین در رنگ‌های متنوعی در طبیعت موجود است. فرق این دو سنگ این است که اوپال، نور را منکسر می‌کند و می‌تواند رنگ‌های زیبایی از رنگین‌کمان را در خود نمایان کند. به همین خاطر، این سنگ را نشانه‌ی خوش‌شانسی می‌دانند. این در حالیست که مردم در دهه ۱۸۰۰ میلادی برعکس فکر می‌کردند و اوپال را نشانه‌ی بدیمنی و حتی مرگ می‌دانستند.

 

راهنمای مراقبت و تمیز کردن سنگ یشم

سنگ تولد ‏نوامبر: سیترین

معنای سنگ ‏سیترین: لذت

رنگ: ‏زرد تیره

سیترین یکی از انواع نادر و کمیاب کواترز است که در طبیعت یافت می‌شود. سیترین طبیعی را فقط می‌توان در اسپانیا، فرانسه، لهستان و اسکاتلند یافت. با این حال، دومین نوع رایج کوارتز (بعد از آمیتیست) است که در صنعت جواهرسازی استفاده می‌شود. برخی از جواهرسازان حتی ممکن است آمتیسیت‌های کیفیت پایین و کوارتزهای دودی را حرارت دهند تا رنگ آنها به زرد یا نارنجی تغییر کند و خیلی شبیه رنگ طبیعی سیترین شود.

جواهرات با سنگ سیترین را به کسانی هدیه دهید که می‌خواهید به آنها بگویید چقدر حس شادابی آنها زیباست و چه لذتی را به شما منتقل می‌کنند.

سنگ ماه تولد آبان توپاز

سنگ تولد ‏دسامبر: فیروزه

معنای سنگ ‏فیروزه: دوستی

رنگ: ‏فیروزه‌ای

این سنگ زیبا با رنگ آبی-سبز مات هزاران سال است که در فرهنگ‌های مختلف جهان مورد توجه و تحسین قرار دارد. فیروزه از ایران به دیگر نقاط جهان صادر شده و هنوز هم منبع اصلی این سنگ گرانبها در ایران، مصر، چین و جنوب غربی ایالت متحده آمریکا قرار دارد.

دلیل اینکه فیروزه را به نماد دوستی می‌دانند این است که برای شکل‌گیری این سنگ، آلومینیوم و مس باید با هم همکاری کنند تا ماده معدنی جدیدی به نام فیروزه ساخته شود. به همین خاطر، این رابطه را به دوستی تعبیر کرده‌اند و فیروزه به نماد دوستی تبدیل شده است.

گردنبند طلا فیروزه بیضی
گردنبند طلا فیروزه بیضی

متولد چه ماهی هستید و سنگ ماه تولد شما چیست؟

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

2 دیدگاه برای “سنگ ماه تولد شما چیست؟ سنگ ماه تولد خود را بشناسید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *