کدام یک کمیاب‌تر است: طلا یا الماس؟

طلا یا الماس

الماس یک سنگ همیشگی است اما طلا بسیار ارزشمند و گرانبها. اما این سوال پیش می‌آید که کدام یک نایاب‌تر است؟ و آیا این نادر بودن در قیمت طلا و جواهراتی که در فروشگاه‌ها مشاهده می‌کنید تاثیری دارد؟

برای یافتن پاسخ این سوالات از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب با گالری پرسته همراه باشید.

طلا

«آلریچ فاول»، دانشمند زمین‌شناسی و استاد دانشکده‌ی تکنولوژی ماساچوست اعتقاد دارد: طلا، یک فلز سنگین و از جمله نادرترین عناصر جهان است که در نتیجه انفجار ستاره‌های نوترونی پدید آمده است.

همچنین، «یانا فدورتچاک»، استاد زمین‌شناسی و معاون سرپرست موسسه تحقیقاتی تجارب فشار قوی زمین‌شناسی در دانشگاه Dalhousie نیز گفته، در زمان شکل‌گیری کره زمین، سنگین‌ترین عناصر به سمت هسته و مرکز زمین کشیده شدند. به این معنی که در زیر زمین و در نزدیکی پوسته‌ی آن می‌توان مقادیر زیادی طلا پیدا کرد.

طلا در نزدیکی سطح زمین با تراکم و چگالی اندکی یافت می‌شود. اما در صخره‌های جورواجور و متنوع می‌توان رگه‌های طلا را کشف کرد. اما به منظور استخراج طلا باید حتما معدنی را پیدا کرد که تراکم طلا در آن زیاد است تا مراحل کشف و استخراج این فلز گرانبها به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه باشد.

به گفته‌ی پروفسور فدورتچاک، میانگین تراکم و چگالی طلا در نزدیکی پوسته زمین بسیار کم است. به طوری که می‌توان گفت ۴ واحد در هر یک میلیارد است.

برای اینکه بتوان مکانی را معدن طلا دانست و این فلز را از آن استخراج کرد باید حتما میزان تراکم و حجم موجود طلا در محل ۱۲۵۰ بار بیشتر از رقم بالا باشد.

الماس

در مقایسه با طلا، الماس فرم فشرده‌سازی شده از عناصر بسیار رایجی همچون کربن است. در حالت غیر فشرده، الماس را گرافیت می‌نامند. همان ماده‌ای که مغز مداد را تشکیل می‌دهد.

اگر بخواهیم میزان وجود الماس در جهان را با طلا مقایسه کنیم باید بدانید الماس در حدود ۲۰۰ هزار واحد در هر میلیارد در سطج زمین است.

بنابراین، به خاطر نادر بودن الماس‌ها نمی‌توان استفاده خیلی زیادی از آنها داشت. بعلاوه، روند طبیعی تبدیل شدن کربن به الماس بسیار پرمشقت و سخت است و خیلی کم پیش می‌آید که موفقیت‌آمیز باشد.

پروفسور «یانا فدورتچاک» در مورد الماس‌ها گفته: «الماس فقط می‌تواند در لایه‌ی میان پوسته و هسته کره زمین شکل بگیرد و سپس به روش‌های مختلفی به سطج زمین بیاید. یا ممکن است تحت اثر شهاب سنگ شکل بگیرد. اما این الماس‌ها بسیار ریز هستند و جواهر بشمار نمی‌روند.»

الماس‌هایی که در لایه‌ی عمیق‌تری در زیر پوسته و نرسیده به هسته قرار دارند اغلب توسط ماگماها به سطح زمین رانده می‌شوند. یا در نتیجه‌ی روند بسیار کُندِ برجسته شدن صخره‌ها و شکل‌گیری کوه‌ها از زیر زمین به سطح آن می‌آیند.

البته در طول این مرحله، الماس به گرافیت تبدیل می‌شود و هرگز به شکل الماس نمی‌توان آن را در زمین یافت.

فرمول شکل‌گیری الماس در زمین به سه عامل اصلی نیاز دارد:

  • عمق
  • دما
  • فشار

کربن باید در عمق حداقل ۱۵۰ کیلومتری از سطح زمین خاک شود و حرارتی معادل یکهزار و ۲۰۴ درجه سانتی‌گراد داشته باشد و تحت فشار تقریبا ۷۲۵ هزار پوند در هر اینج مربع قرار بگیرد و بعد از آن باید با سرعت زیاد توسط فوران آتشفشانی به سطح زمین بیاید و فورا سرد شود تا الماس شکل بگیرذ.

تمامی این مراحل به ترتیب و در مدت زمان طولانی، الماسی تولید می‌کند که می‌توان آن را استخراج و به عنوان جواهر استفاده کرد.

با این تفاسیر کاملا واضح است که الماس طبیعی و قابل استخراج نایاب‌تر از طلاست.

اما در فرم اولیه و حالت خام، طلا بسیار کمیاب‌تر از الماس است. به این خاطر که کربن را در همه جای کره خاکی می‌توان پیدا کرد و در مقایسه با طلا، بسیار رایج و فراوان است. (همان‌طور که می‌دانید فرم اصلی و اولیه الماس، کربن است که تحت فشار و حرارت زیاد به این جواهر گرانبها تبدیل می‌شود.)

البته در آخر باید گفت، مراحل ساخت الماس مصنوعی پاسخ به این سوال که کدام یک کمیاب‌تر است: طلا یا الماس؟ را پیچیده می‌کند.

دانشمندان می‌توانند در محیط آزمایشگاهی شرایطی را فراهم کنند که گرافیت به الماس بدل شود. شرایطی که به فوران آتشفشان و سال‌های طولانی نیازی ندارد.

اما هیچ روش آزمایشگاهی برای تولید طلای مصنوعی وجود ندارد.

البته الماس‌های مصنوعی با اینکه با مواد طبیعی ساخته می‌شوند اما از ارزش و بهای زیادی برخوردار نیستند و در بازار با قیمت حداقل ۳۰ درصد کمتر از الماس طبیعی خرید و فروش می‌شوند.

منبع: livescience

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *