چرا بعضی از طلاها رد سبز روی پوست به جا می‌گذارند؟

چرا بعضی از طلاها رد سبز روی پوست به جا می‌گذارند؟

احتمالا برای شما هم پیش آمده که پس از پوشیدن انگشتر، گردنبند یا دستبند موردعلاقه‌تان، در انتهای روز وقتی می‌خواهید آن را درآورید متوجه می‌شوید که روی پوستتان رد سبزرنگی بر جا مانده است. بدون شک هم از دیدن چنین صحنه‌ای حسابی تعجب کرده‌اید و این سوال پیش آمده که چرا پوستتان سبز شده؟

خب ما اینجاییم تا پاسخ این سوال را به شما بدهیم.

مقصر اصلی سبز شدن پوست پس از استفاده از زیورآلات وجود فلزی به نام «مس» است. وقتی اسیدهای موجود در پوستِ عرق کرده با مس موجود در طلا و جواهرات ترکیب می‌شود باعث زنگ زدن مس می‌شود و نمک‌های مسی تولید می‌کند.

نمک‌های مسی اغلب یا به رنگ آبی هستند یا سبز. این نمک‎‌ها یک لایه سبز رنگ روی جواهر بر جا می‌گذارند و همین لایه به پوست منتقل می‌شود و به صورت سایه سبز نمایان می‌شود.

جواهرآلات طبیعی، مثل طلای ۱۸ عیار، بسیار کمتر دچار اکسیدشدن می‌شوند و برای همین شما معمولا این روند را با آن‌ها نمی‌بینید. همچنین باید بدانید در تابستان‌ها این وضعیت شدید‌تر است، زیرا در تابستان پوست بیشتر عرق می‌کند و نمک موجود در عرق بدن این روند را تشدید می‌کند.

بعضی از مردم شاید تصور کنند که پوستشان به مس حساسیت دارد و به همین خاطر است که پس از استفاده از طلا و جواهر سبز می‌شود. اما مساله این نیست. واقعیت این است که وقتی انسان عرق می‌کند، عناصر موجود در عرق بدن با مسِ موجود در طلا وارد واکنش شمیایی می‌شوند و این لکه‌ها را بر جا می‌گذارد. یعنی به آلرژی ارتباطی ندارد، مگر اینکه محل رنگی با خارش یا دانه‌های قرمز همراه باشد که در این صورت لازم است به پزشک مراجعه کنید و مطمئن شوید به مس حساسیت ندارید.

البته همیشه هم مس مقصر اصلی این اتفاق نیست. باقی فلزات نیز می‌توانند چنین تاثیری روی پوست داشته باشند. به گفته کارشناسان جواهرسازی، نقره‌ای که به عنوان استرلینگ عرضه می‌شود نیز در ساخت طلا و جواهر به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نقره ممکن است در مجاورت پوست انسان اکسیده شود. زنگ زدن نقره به صورت لکه‌های سیاه یا سبز تیره روی پوست خود را نشان می‌دهد.

نیکل هم می‌تواند در این مساله نقش داشته باشد. تماس نیکل با پوست، واکنشی شبیه مس را به دنبال دارد اما به جای رنگ سبز، رنگ سیاه بر پوست انسان به جای می‌گذارد. فلز نیکل معمولا در مصنوعات طلا و جواهراتی با کیفیت پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین خاطر وقتی در اثر گذر زمان، روکش طلای آن قطعه از بین برود، پوست در تماس مستقیم با نیکل قرار می‌گیرد و سیاه می‌شود.

بد نیست بدانید، تغییر رنگ پوست ناشی از طلا گاهی به کمبود آهن یا کم‌خونی افراد مربوط است. به این صورت که کمبود آهن باعث اسیدی شدن خون می‌شود. هر چقدر PH خون اسیدی‌تر باشد، به دلیل وجود مس یا نیکل در آلیاژ طلا، واکنش بین پوست و طلا رخ می‌دهد و موجب سبز یا سیاه شدن پوست می‌شود.

برخی از عوامل بیرونی هم سبب سیاه شدن رنگ پوست با طلا می‌شوند. از جمله می‌توان به آنتی‌بیوتیک‌ها، باقی‌مانده مواد صابونی، عطرها، انواع ادکلن‌ها و مواد شوینده اشاره کرد. این مواد باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک و شیمیایی می‌شوند و در نهایت شما شاهد سیاه شدن پوست خود با طلا خواهید بود.

چگونه از سبز شدن پوست پس از استفاده از طلاهای حاوی مس جلوگیری کنیم؟

خوشبختانه راهکار ساده‌ای برای پیشگیری از سبز شدن پوست وجود دارد. فقط کافیست با لاک برق ناحن روی سطح طلا یا زیورآلاتی که حاوی مس است را بپوشانید؛ لاک بین پوست و طلا یک لایه نازک و شفاف ایجاد می‌کند و از بروز هرگونه واکنشی پیشگیری می‌کند.

کلام آخر

همیشه به یاد داشته باشید سیستم واکنش بدن هر فرد به فلزات و آلیاژهای طلا با فرد دیگر متفاوت است. بنابراین اگر یک قطعه طلا پوست شما را سیاه کرد، دلیل نمی‌شود که بر پوست دیگران نیز همین اثر را بگذارد. فقط بهتر است نوع پوست و حساسیت‌های خود را بشناسید: اگر فردی حساس هستید از طلا و جواهرات مرغوب استفاده کنید و اگر طلایی پوست شما را سیاه کرده، سیاهی را با آب و صابون بشویید و نگران هیچ چیز نباشید.

منبع: rd

این نوشته در بلاگ ارسال شده و با برچسب گذاری شده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *