هر آنچه باید در مورد گوشواره و مدل‌های مختلف آن بدانید

مدل‌های مختلف گوشواره

گوشواره به توضیح نیازی ندارد؛ یکی از اصلی‌ترین زیورآلاتی است که زنان برای تکمیل تیپ و زیبایی خود استفاده می‌کنند.

اما شاید بد نباشد تا با انواع مختلف گوشواره و فلزاتی که در ساخت آن استفاده می‌شود بیشتر آشنا شوید. برای این منظور در ادامه مطلب با پرسته همراه باشید.

فلزات

گوشواره با مواد گوناگونی ساخته می‌شود و فلزات مختلفی هم برای ساخت آن استفاده می‌شود. البته برخی از فلزات حساسیت‌زا هستند. از جمله باید به نیکل اشاره کرد که بیشترین میزان حساسیت را در پوست انسان ایجاد می‌کند و نشانه‌های آن نیز شامل خارش، التهاب، تحریک و سوزش پوست و تاول زدن است.

اگر جزو کسانی هستید که به نیکل آلرژی دارند، حتما باید مصنوعاتی را انتخاب کنید که عاری از این فلز هستند. به‌طور مثال، طلای ۱۸ عیار، پلاتین، تیتانیوم، مس و نقره استرلینگ می‌توانند گزینه‌های خوبی باشند.

توجه داشته باشید که طلای سفید از تریکب نیکل ساخته می‌شود، در نتیجه که کسانی حساسیت دارند به هیچ عنوان نباید به سراغ آن بروند.

اگر به نیکل حساسیت ندارید، همه فلزات را می‌توانید به سلیقه شخصی خود انتخاب کنید.

جا دارد اشاره کنیم که طلای سفید و نقره برای پوست‌های سرخ و سفید گزینه‌های بهتری هستند زیرا درخشش بیشتری از خود نشان خواهند داد. پوست‌های تیره و برنزه هم بهتر است به سراغ طلای زرد و رنگ‌های گرم بروند تا زیورآلاتشان بیشتر به چشم بیاید.

انواع مختلف گوشواره

گوشواره کلیپسی (Clip-on)

گوشواره کلیپسی (Clip-on)

در دهه ۱۹۷۰ میلادی هنوز سوراخ کردن گوش رایج نشده بود. در نتیجه زنان از گوشواره‌های کلیپسی استفاده می‌کردند. این مدل، هنوز هم در میان مردم رواج دارد. به این صورت که یک کلیپس محکم که گوشواره از آن آویزان است، لاله گوش را می‌گیرد و در جای خود ثابت نگه می‌دارد.

بدون شک پیدا کردن نمونه‌ای که استفاده آسانی داشته باشد چندان راحت نیست.

گوشواره میخی (Stud)

گوشواره میخی (Stud)

گوشواره‌های میخی رایج‌ترین فرم جواهرات هستند. گوشواره میخی الماس یکی از محبوب‌ترین مدل‌هاست زیرا علاوه بر سادگی و تک بودن، سنگ قیمتی هم دارد و جلوه ویژه‌ای به گوش می‌بخشد.

گوشواره‌های میخی با و بدون سنگ قیمتی برای صورت‌های باریک و کشیده مناسب هستند. برای هر تیپی از شلوار جین و اسپرت گرفته تا لباس شب و مهمانی‌های رسمی هم مناسب و قابل استفاده است.

گوشواره حلقه‌ای (Hoop)

گوشواره حلقه‌ای (Hoop)

همان‌طور که از نام گوشواره مشخص است، شکل دایره‌ای دارد و بین لاله گوش و قفل این دایره یک فضای گردِ توخالی تشکیل می‌شود. حلقه‌های باریک و بزرگ برای جوانان و نوجوان‌ها مناسب است. نمونه‌های کوچک‌تر برای کسانی که شیک و باکلاس بودن را دوست دارند.

گوشواره حلقه‌ای می‌تواند ساده، فلزی یا به‌همراه سنگ‌های قیمتی باشد. این مدل می‌تواند دارای حلقه منظم یا نامتقارن باشد. نمونه‌های نامتقارن برای ماجراجوها و کسانی که دوست دارند متفاوت باشند، مناسب است.

این گوشواره‌ها برای صورت‌های مربعی بهترین گزینه بشمار می‌روند.

گوشواره آویز (Drop)

گوشواره آویز (Drop)

گوشواره‌های آویز می‌توانند تماما فلزی یا ترکیبی از فلز و جواهر باشند. به این صورت که در انتهای زنجیر آویز یک سنگ قیمتی، الماس یا مروارید کار شده باشد. این گوشواره‌ها حرکت و تکان زیادی ندارند.

آویز برای زنانی که موهای بلندی دارند گزینه مناسبی است.

گوشواره آویز چندشاخه (Chandelier)

گوشواره آویز چندشاخه (Chandelier)

این مدل، طرحی پیچیده‌تر و شلوغ‌تر از آویزهای معمولی دارد. آویز چندشاخه برای صورت های بیضی و صورت‌های قلبی شکل مناسب است. همچنین زنانی که موهای بلندی دارند بهتر است این نوع گوشواره را برای خود انتخاب کنند.

این نوع گوشواره اغلب از ترکیب فلز و سنگ‌های قیمتی عرضه می‌شود و طرح، اندازه و بلندی آن‌ها بسیار متنوع است.

گوشواره رشته‌ای (Threader)

گوشواره رشته‌ای (Threader)

این نوع گوشواره طراحی زنجیرمانند و ساده‌ای دارد. از پشت گوش آویزان می‌شود و ممکن است از فلز ساده تشکیل شده باشد یا به همراه سنگ‌قیمتی، الماس یا دیگر فلزات عرضه شود. این گوشواره‌ها قفل ندارند و خودشان در سوراخ گوش فرو می‌روند.

گوشواره رشته‌ای برای صورت‌های قلبی مناسب است. البته همیشه باید مراقب آنها باشید که به لباس یا موهایتان گیر نکند.

گوشواره هاگی (Huggie)

گوشواره هاگی (Huggie)

هاگ در زبان انگلیسی یعنی بغل کردن؛ همان‌طور که در عکس می‌بینید، در این مدل نیز همچون نمونه حلقه‌ای دو انتهای گوشواره به هم می‌رسند و اصطلاحا همدیگر را در آغوش می‌کشند.

گوشواره هاگی اغلب کوتاه و کوچک است و روی آن با سنگ‌های قیمتی یا دیگر فلزات تزئین شده است.

دکمه گوش (Ear Cuff)

دکمه گوش

دکمه‌های گوش نیز همانند گوشواره‌های کلیپسی به سوراخ گوش نیاز ندارند و به گونه‌ای طراحی می‌شوند که از گوش بیرونی آویزان شوند. این مدل گوشواره می‌تواند یک فلز ساده باشد که روی گوش بیرونی کلیپس می‌شود یا آویزی از سنگ و طلا باشد.

این گوشواره‌ها برای زنانی با موهای کوتاه که گوش‌هایشان کاملا معلوم است، مناسب خواهد بود. البته توجه داشته باشید که احتمال گم شدن و افتادن این گوشواره‌ها بالاست.

انواع مختلف قفل‌های گوشواره

آشنایی با انواع مختلف قفل گوشواره به شما کمک می‌کند تا نمونه‌هایی را برگزینید که احتمال باز و گم شدن آن‌ها بسیار کم است. وقتی جواهر گران‌قیمتی خریداری می‌کنید باید مراقب آن هم باشید.

قفل میخی

قفل میخی

این قفل‌ها یک تکه فلز ساده هستند که یک طرفشان صاف و طرف دیگرشان خمیده است و در بخش مرکزی، سوراخی برای عبور میخ گوشواره دارند. پس از گذاشتن گوشواره در گوش، این قفل را در پشت لاله گوش به میخ گوشواره وصل می‌کنید تا گوشواره را ثابت و محکم در جای خود نگه دارد.

قفل پیچی

قفل پیچی

این قفل همچون نمونه بالاست با این تفاوت که انتهای میخ گوشواره حالت پیچی دارد تا قفل در آن چرخانده شده و روی لاله گوش محکم شود. این مدل بیشتر در جواهرات گران‌قیمت استفاده می‌شوند تا احتمال باز شدن، افتادن و گم شدن جواهر به صفر برسد.

قفل لولایی، امگا بَک، فرنچ بَک

قفل لولایی، امگا بَک، فرنچ بَک

این قفل شبیه حرف یونانی امگا یعنی شبیه U است و به صورت لولا در گوش قرار گرفته و گوشواره را ثابت نگه می‌دارد. این مدل گوشواره‌ها بسیار مرسوم هستند اما اگر به درستی طراحی نشوند، می‌توانند موجب ناراحتی و اذیت فردی بشوند که آن را پوشیده است.

قفل فنری، یورو وایر

قفل فنری ، یورو وایر

گوشواره‌های آویز اغلب دارای قفل فنری هستند. به این صورت که میخ گوشواره در سوراخ گوش فرو رفته و خودِ گوشواره به صورت حلقه‌ای در پشت لاله گوش، در انتهای این میخ چفت می‌شود.

فرنچ وایر

فرنچ وایر

اغلب گوشواره‌ها یک سیم خمیده در بالای خود دارند که در لاله گوش قرار گرفته و گوشواره را ثابت نگه می‌دارد. این سیم به هیچ جا قفل نمی‌شود و به همین خاصر اغلب بلند است تا احتمال چرخیدن و افتادن از گوش را به صفر برساند.

قفل ضربه‌ای

قفل ضربه‌ای

این قفل اغلب در گوشواره‌های حلقه‌ای مشاهده می‌شود. به این صورت که بخشی از پشت گوشواره قابلیت خم و صاف شدن را دارد. پس از قرار دادن میخ گوشواره در گوش، این قفل به صورت ضربه‌ای در میخ چفت می‌شود.

1 دیدگاه برای “هر آنچه باید در مورد گوشواره و مدل‌های مختلف آن بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *