هر آنچه باید در مورد گردنبند و مدل‌های مختلف آن بدانید

گردنبند یکی از محبوب‌ترین زیورآلاتی است که خانم‌ها توجه ویژه‌ای به آن دارند. در فروشگاه اینترنتی پرسته، انواع گوناگونی از این گردنبندهای طلا را می‌توانید پیدا کنید که برای سلیقه‌های مختلف طراحی و عرضه شده‌اند.

اما فارغ از این مسایل، شاید بد نباشد با مدل‌های مختلف گردنبند و کاربرد هر کدام از آنها بیشتر آشنا شوید. برای این منظور از شما دعوت می‌کنیم تا ادامه مطلب را از نظر بگذرانید.

گردنبندهای زنجیری

گردنبندهای زنجیری در مدل‌های گوناگون و فلزات مختلفی همچون پلاتین، نقره استرلینگ و طلاهای رنگی ساخته و عرضه می‌شوند. این مصنوعات طرح‌های متنوعی برای زنان و مردان دارند. برای آشنایی با نمونه‌های مختلف آنها از شما دعوت می‌کنیم تا در ادامه همراهمان باشید.

زنجیر لنگری (Anchor chains)

حلقه‌های دو طرفه با نظم در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند تا ظاهری مستحکم و غیر قابل شکست به زنجیر ببخشند.

این طرح از لنگر کشتی ملهم شده است و رایج‌ترین مدل آن نیز زنجیر تخت است که نمای شیک و زیبایی دارد.

زنجیر بافت حصیری (Basketweave)

همان‌طور که از نام این زنجیر مشخص است، طرحی شبیه بافت حصیری دارد که در سبدها استفاده می‌شود.

زنجیر مهره‌ای (Bead chains)

توپی‌های کوچک به‌وسیله سیم‌های ظریفی به یکدیگر متصل می‌شوند شکلی شبیه تسبیح را تشکیل می‌دهند. به این مدل، زنجیر توپی هم می‌گویند که ممکن است فاصله بین توپ‌ها نمایان باشد یا همه مهره‌ها به هم چسبیده باشند.

زنجیر ونیزی / زنجیر باکس  (Box chains / Venetian Chain)

دانه‌های مربعی کوچک در یکدیگر قفل می‌شوند و شکلی شبیه جعبه می‌سازند. نمونه‌های باریک و ظریف زنجیرهای ونیزی بسیار مرسوم و رایج هستند و اغلب به همراه آویز مورد استفاده قرار می‌گیرند. این زنجیرها بسیار نرم و زیبا هستند.

علاوه بر اینها، مقاومت و استحکام بسیار بالایی هم دارند و از این‌رو، بین دوستداران طلا از محبوبیت زیادی برخوردار است.

زنجیر بیزانتین (Byzantine chains)

زنجیرهای بیزانتین از زمان قدیم بسیار محبوب بوده‌اند و همچنان نیز از جایگاه ویژه‌ای در بین مردم برخوردارند. در این زنجیرها، سیم‌ها طلایی با ظرافت و زیبایی زیادی در هم تنیده و پیچیده شده‌اند و ظاهری رمانتیک به آن می‌بخشند. این زنجیر ممکن است از حلقه‌های دایره‌ای یا بیضی تشکیل شده باشد.

در این طراحی، حلقه‌ها با ظرافت در کنار هم چیده شده‌اند و برخلاف ظاهرش، ساخت بسیار آسانی دارد.

زنجیر حلقه‌‌ای (Link Chain)

زنجیر حلقه‌ای همان‌طور که از نامش پیداست با حلقه‌های متعدد ساخته می‌شود. این حلقه‌ها ممکن است دایره‌ای یا بیضی باشند و یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین مدل‌های گردنبند زنجیری است.

گفتنی است که گاهی ممکن است زنجیر حلقه‌ای با لنگری اشتباه گرفته شود. دلیل آن هم این است که در هر دو مدل از حلقه‌های در هم تنیده برای تشکیل زنجیر استفاده می‌شود. در برخی از مدل‌های زنجیرهای لنگری، حلقه‌ها دو حفره‌ای و برخی دیگر، تک‌حفره‌ای هستند.

زنجیر تسمه‌ای (Curb Chain)

این زنجیر شبیه نمونه حلقه‌ای است با این تفاوت که سطح حلقه‌ها کاملا تخت و صاف است.

زنجیر فیگارو (Figaro Chain)

فیگارو نیز همچون مدل تسمه‌ای سطح تخت و صاف دارد اما برخلاف آن اندازه حلقه‌ها با هم برابر و یکدست نیست. زنجیر فیگارو از چندین زنجیر کوتاه‌تر ساخته می‌شوند و با هم تشکیل یک زنجیر بزرگ را می‌دهند.

زنجیر حلقه‌ اینفنیتی (Infinity Link Chain)

همان‌طور که از نام این زنجیر می‌توانید حدس بزنید، از اتصال حلقه‌های بی‌نهایت (اینفنیتی) تشکیل شده است. این حلقه شبیه عدد ۸ انگلیسی هستند که در حالت افقی، نمادی برای بی‌نهایت محسوب می‌شود.

زنجیر امگا (Omega Chain)

این زنجیر به بقیه نمونه‌های یاد شده در بالا متفاوت است. در ساخت آن هیچ حلقه یا مهره‌ای به هم وصل نشده است. زنجیر امگا از فلز نرم و صاف تشکیل شده است. بخش داخلی این زنجیر را سیم‌های به هم تنیده شده یا شبکه‌ای فلزی تشکیل داده‌اند.

همین بخش داخلی به انعطاف‌پذیری زنجیر کمک شایانی می‌کند و به همین خاطر است که امگا یک زنجیر بسیار مستحکم بشمار می‌رود.

البته ممکن است این زنجیر به جای گرد بودن، تخت هم باشد. در این حالت سطح نرم و صاف دارد که نور را خیلی خوب بازتاب می‌دهد. به همین دلیل درخشندگی بسیار زیادی دارد و برای مهمانی‌های شب مناسب است.

زنجیر پانتر (Panther Link Chain)

زنجیر پانتر اغلب یک سطح صاف دارد که در بخش روی آن گویا چندین آجر روی هم چیده شده‌اند. پانتر در زبان انگلیسی «یوزپلنگ» معنی می‌دهد و احتمالا با خودتان فکر می‌کنید به آجر چه ربطی دارد! در واقع طرح نهایی این زنجیر یادآور خال‌های یوزپلنگ است.

زنجیر پانتر اغلب به صورت سه ردیفی است اما ممکن است در پهنای ضخیم‌تر و ردیف‌های بیشتری هم ارائه شود.

زنجیر پاپ‌کورن (Popcorn Chain)

طراحی این زنجیر همان‌طور که از نامش مشخص است، شبیه پاپ‌کورن است. این زنجیرها از اتصال چندین قطعه فلزی هم‌اندازه تشکیل می‌شوند و انعطاف‌پذیری قابل قبولی هم دارند. این قطعات ممکن است به صورت مسطح، گرد یا فرورفته به هم وصل شوند. همچنین لازم به یادآوری است که همه این قطعات فلزی توخالی هستند.

زنجیر رولو (Rolo Chain)

رولو چِین از حلقه‌های دایره‌ای یا بیضی که همه آنها یک اندازه هستند، تشکیل شده است. در ظاهر این زنجیرها شبیه نمونه‌های لنگری هستند با این تفاوت که رولو چین ضخامت بیشتری دارند و بخش زیرین حلقه‌ها مسطح هستند.

زنجیر طنابی (Rope Chain)

این زنجیر از حلقه‌های بیضی‌شکل تشکیل شده است و به‌گونه‌ای در هم تنیده‌اند که مارپیچی به‌نظر می‌رسد و در نهایت شبیه یک طناب است.

زنجیر طنابی بسیار قدیمی است و استحکام و دوام زیادی دارد و به همین خاطر، همچنان مورد توجه مردم قرار دارد. برخی از نمونه‌های این زنجیر، برش الماسی دارند که درخشش و زیبایی خیره‌کننده‌ای به آنها می‌بخشد.

زنجیر سنگاپوری (Singapore Chain)

این زنجیر برای درخشش طبیعی زیبای خود شهرت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *