قیمت روز طلا: 2,560,000 تومان

ما به شما گارانتی همیشگی، امکان عودت 7 روزه و تعویض 90 روزه و ارسال رایگان را هدیه می‌دهیم

02126606749

طلای سفید یا پلاتین؛ کدام برای ساخت جواهر مناسب‌تر است؟

0

یکی از دغدغه‌های خرید مصنوعات طلا توسط مشتری‌ها این است که حلقه یا دستبند آن‌ها از چه فلز گرانب هایی ساخته شده است؟ این سوال مخصوصا برای جواهراتی که سنگ قیمتی دارند بیشتر اهمیت دارد زیرا مردم می‌خواهند از دوام و امنیت سنگ روی طلا مطمئن شوند.

یکی از سوالات رایج در میان مشتری‌ها این است که فرق طلای سفید و پلاتین چیست و کدام یک برای ساخت جواهرات مناسب‌تر هستند؟

در ادامه این مطلب به معرفی مزایا و معایب طلای سفید و پلاتین پرداخته‌ایم. با پرسته همراه باشید.

پایداری و دوام: پلاتین یا طلای سفید؟

پلاتین یکی از بادوام‌ترین فلزات برای ساخت زیورآلات ‌قیمتی بشمار می‌رود. این فلز وقتی خراش بر می‌دارد، برخلاف طلا در طول زمان دچار خوردگی و فرسایش نمی‌شود. همچنین پلاتین قابلیت خم شدن دارد و به همین خاطر خیلی سخت دچار شکستگی می‌شود. برای این ویژگی‌ها، اغلب برای ساخت زنجیرهای حلقه‌ای از این فلز استفاده می‌شود.

طلای سفید نیز دوام و پایداری خوبی دارد. اما استحکام آن به عیار طلا بستگی دارد – هر چه عیارش پایین‌تر باشد به این خاطر که طلای کمتری در خود دارد، دوام بیشتری خواهد داشت.

در مقابل، طلاهایی که عیار بالا دارند، چون میزان طلای مصرفی در آن‌ها بیشتر است و از آنجا که طلا فلز نرمی محسوب می‌شود، در نتیجه ممکن است استحکام چندان بالایی نداشته باشد.

جا دارد اشار کنیم که اغلب طلاهای سفید با فلز رودیوم روکش می‌شوند و این کار تا حدی از نرمی طلا می‌کاهد. روکش رودیوم، زیورآلات را محکم‌تر و سخت‌تر می‌کند.

البته خوب است بدانید که دستبند، انگشتر یا النگوهایی که از پلاتین ساخته شده‌اند دیرتر می‌شکنند. بعلاوه، روکش رودیوم به مرور زمان از بین می‌رود و طلای موردنظر دوام خود را از دست می‌دهد. همچنین باید بدانید که طلای سفید در مجاورت مواد شیمیایی‌ای که در خانه مصرف می‌شود بسیار آسیب‌پذیر است. اما پلاتین این مشکل را ندارد.

رنگ: طلای سفید و پلاتین هر دو سفید هستند؟

با اینکه طلای سفید و پلاتین هر دو سفید هستند اما در ظاهر با هم تفاوت‌هایی دارند. این تفاوت به‌ویژه در اثر گذر زمان بیشتر نمایان می‌شود. پلاتین بسیار مستعد خراش برداشتن و زنگار گرفتن است. در نتیجه، به مرور زمان درخشندگی خود را از دست داده و رنگی مات با سایه‌ای از سبز پیدا می‌کند. برای بازگرداندن درخشندگی و زرق‌وبرق به پلاتین باید آن را پولیش بزنید.

طلای سفید زنگار نمی‌گیرد اما روکش رودیوم آن به مرور زمان از بین می‌رود. در نتیجه این امر، رنگ زرد طلا از زیر آن بیرون می‌آید. برای اینکه درخشش و شفافیت طلای سفید دوباره به آن بازگردد، لازم است روکش رودیوم آن را تمدید کنید.

حساسیت: طلای سفید و پلاتین

پلاتین، آلرژی‌ایمن است: یعنی هرگز موجب آزردگی یا خارش پوست نمی‌شود. این درست است که برخی از آلیاژهای پلاتین حاوی نیکل هستند. نیکل نیز از جمله فلزاتی است که حساسیت بالا ایجاد می‌کند. اما مقدار نیکل موجود در آلیاژ پلاتین به‌قدری نیست که حساسیت پوستی ایجاد کند.

اما در آلیاژ طلای سفید، ممکن است از نیکل فراوانی استفاده شود که منجر به بروز خارش، قرمزی یا آزردگی پوست می‌شود.

البته اگر طلا با رودیوم روکش شده باشد، مانع از برقراری تماس نیکل با پوست می‌شود. در این موارد باید حواستان به تمدید روکش رودیوم باشد.

البته برخی از طلاهای سفید بدون آلیاژ نیکل هم عرضه می‌شوند و اگر پوست حساسی دارید می‌توانید به‌سراغ آن‌ها بروید.

وزن: کدام‌یک سنگین‌تر است؟

به‌صورت کلی، مصنوعاتی که با پلاتین ساخته می‌شوند سنگین‌تر از نمونه‌های ساخته شده با طلای سفید هستند. این مساله اهمیت چندانی ندارد مگر اینکه بخواهید مثلا حلقه بزرگ‌تری بخرید که سنگی هم روی آن سوار شده باشد.

بنابراین، پیش از خرید به این نکته توجه داشته باشید که قطعه طلای سفید یا پلاتین انتخابی خود را آیا قرار است هر روز استفاده کنید یا فقط برای مناسبت‌های خاص! مسلما محصول سنگین برای استفاده روزانه چندان گزینه مناسبی نیست.

قیمت: پلاتین ارزان‌تر است یا طلای سفید؟

با اینکه پلاتین فلز بسیار بادوامی است و کمترین میزان حساسیت پوستی را نیز ایجاد می‌کند، اما قیمت بالای آن یکی از معایبش به‌شمار می‌رود.

طلای سفید نیز مزایا و معایب خاص خود را دارد، اما هنگام تصمیم‌گیری برای خرید، باید به این فکر کنید که آیا مزایای پلاتین به بیشتر بودن قیمت آن می‌ارز یا خیر.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.