با ۴ سنگ جواهر سیاه آشنا شوید که بسیار کمیاب هستند

سنگ سیاه

 سنگ سیاه چیست و چه کاربردی دارد؟

سنگ سیاه در طراحی و ساخت جواهرات زینتی کاربرد ویژه دارد و می‌تواند زیبایی و چشم‌نوازی غیر منتظره‌ای را به جواهر بدهد. این سنگ با اهداف گوناگونی روی جواهرات خواستنی و مورد علاقه شما به کار می‌رود؛ یعنی اگر هدف شما ایجاد تضاد با رنگ سنگ‌های دیگر باشد یا مکمل بودن با سنگ‌های مشابه سنگ جواهر سیاه می‌تواند به خوبی شما را راضی نگه دارد. این رنگ از سنگ حتی برای جلوه‌گری تکی و خودنمایی انحصاری روی جواهرات تزیینی نیز بسیار کاربرد دارد.

انتخاب یک سنگ سیاه جواهر که عالی و بی عیب و نقص باشد در فرایند طراحی و ساخت جواهرات نقش بسیار حیاتی و مهمی را ایفا می‌کند. اما چالش بزرگ اینجاست که سنگ‌های گوهر سیاه فقط در یک نوع نیستند و انواع مختلفی دارند؛ که ممکن است تمایز قایل شدن بین آنها برای شما سخت باشد.

بنابراین، شاید انتخاب سختی پیش روی خود داشته باشید. اما در نهایت قادر خواهید بود با توجه به اطلاعاتی که در این مطلب می‌خوانید، بر حسب انتظاراتی که شخص خودتان از ویژگی‌هایی که در سنگ جواهر مد نظر دارید، نوع سنگی که ترجیح می‌دهید روی جواهرتان جلوه‌گری کند را انتخاب کنید.

با گالری پرسته همراه باشید.

سنگ جواهر سیاه
گردنبند طلا اشک

عقیق سیاه

عقیق اغلب به رنگ‌های آبی تیره، سبز یا قهوه‌ای در طبیعت یافت می‌شود. اما عقیق سیاه نیز از جمله نایاب‌ترین سنگ‌ها و گران قیمت‌ترین عقیق‌هاست که می‌توان از طبیعت به دست آورد.

این سنگ سیاه اغلب در جواهرات به عنوان نگین جواهرات و به حالت محدب و گنبدی شکل صیقل داده می‌شود و روی جواهرات شما با شکوه خاص و منحصربه‌فردی می‌نشیند.

عقیق سیاه معمولا یا نگین انگشتری است یا برای آویزهای گردنبند به کار می‌رود.

استرالیا منبع ۹۷ درصد از تمام عقیق‌های روی زمین است و تنها تعداد اندکی از معادن عقیق در آفریقا هستند. امریکای جنوبی و اروپای شرقی نیز در تولید طبیعی دست دارند. جالب اینجاست که در سال ۲۰۰۸، ناسا اعلام کرد یک منبع عقیق باورنکردنی و غیرمنتظره را روی سطح کره مریخ کشف کرده است.

سنگ سیاه جواهر

کهربای سیاه 

کهربا یا تورمالین سیاه، بر خلاف عقیق‌های سیاه، به نام schorl نیز معروف است و رایج‌ترین سنگ در طیف گسترده سنگ‌های کهربا به شمار می‌رود.

در حقیقت، ۹۵ درصد از کل کهرباهای یافت شده در جهان به رنگ سیاه هستند. مقدار بالای آهن در این ماده معدنی دلیل داشتن رنگ غنی و مات آن است. از آنجا که کهرباها به طور طبیعی به شکل باریک و دراز تشکیل می‌شوند، به طور کل، به صورت چند وجهی برش می‌خورند و در انواع جواهرات زینتی از جمله گردنبند، دستبند، انگشتر و گوشواره استفاده می‌شوند.

داستان جالب در مورد کهربای سیاه این است که در زمان ملکه ویکتوریا به عنوان سنگ جواهر مخصوص مراسم سوگواری استفاده می‌شد. از نظر ملکه ویکتوریا کهربای سیاه، تنها سنگ مناسب برای برگزاری این مراسم بود. در نتیجه استفاده از کهربای سیاه در مراسم عزاداری را اجباری کرد.

البته، بیشترین حجم استفاده از کهربای سیاه به عنوان سنگ مخصوص عزاداری در زمان مرگ پرنسس آلبرت در سال ۱۸۶۱ میلادی اتفاق افتاد. در آن زمان همه زنان حاضر در مراسم سوگواری مجبور بودند از کهربای سیاه استفاده کنند.

سنگ باباغوری یا عقیق سلیمانی 

دستبند طلا سنگی کعب : موجود در گالری پرسته

سنگ باباغوری (اونیکس سیاه) از سنتی‌ترین انواع سنگ‌های سیاه محسوب می‌شود و قرن‌ها است که در جواهرات و طراحی‌های تزئینی مورد استفاده قرار می گیرد.

سربازان روم باستان، نقوش و تصاویر قهرمانان خود را روی نوارهای عقیق حک می کردند تا از آنها الهام و قدرت بگیرند. در زمان سلطنت ملکه ویکتوریا، از سنگ باباغوری یا اونیکس برای گل سینه یا گردن آویز استفاده می‌شد. در دوره جنبش آرت دکو یا هنر تزیینی، سنگ باباغوری طراحی متضادی را به جواهرات یاقوت و مرمر را اضافه کرد.

سنگ باباغوری در جواهرات مدرن به شکل نگین ریز یا دامله (گنبدی) شکل می‌گیرد و مانند کهربا در همه نوع جواهرات یافت می‌شوند. اونیکس به شکل حکاکی شده در سنگ‌ تراشی‌های داخلی و برجسته خارجی نیز کاربرد دارد.

انگشتر طلا تک نگین متصل : موجود در گالری پرسته

الماس سیاه

الماس سیاه، که به نام کربونادو نیز مشهور است، با انواع الماس سفید یا مدل‌های متداول دیگر از جنبه‌های بسیاری متفاوت است.

یکی از تفاوت‌های مهم بین الماس سیاه و سفید این است که با وجود این که الماس سیاه یا بلک دایموند به سختی الماس سفید است اما به دلیل دارا بودن ساختار متفاوت در برابر فشار دوام و تحمل بیشتری دارد.

علاوه بر این، الماس سفید از بلورهای تکی تشکیل شده است اما الماس سیاه از میلیون‌ها بلوری که به هم پیوند خورده‌اند.

بیشتر الماس سیاه جهان در دو کشور جمهوری آفریقای مرکزی و برزیل استخراج می شود و نسبت به انواع رنگ‌های دیگر الماس بسیار کمیاب است.

بیشتر الماس‌های سیاهی که در جواهرات به کار می روند طبیعی نیستند و در آزمایشگاه ساخته می شوند؛ یعنی به شیوه‌ای که الماس‌های سفید گرما داده می‌شوند تا رنگ سیاه به خود بگیرند تا ما در بازار جواهر آنها را با نام الماس سیاه خریداری کنیم. الماس‌هایی که در آزمایشگاه ساخته می‌شوند در همه چیز کاربرد دارند؛ حلقه انگشتری، دستبند، گردنبند و گوشواره.

سنگ سیاه جواهر

معرفی چند سنگ سیاه دیگر

سنگ‌های جواهر سیاه دیگری هم وجود دارند که در طراحی و ساخت جواهرات به کار می‌روند؛ مثلا جت، کاستریتیت، سیراندیت، دیوپسید ستاره سیاه، ابسیدین، تکتیت، هماتیت و آهن ربا از انواع سنگ‌های سیاه هستند.

این سنگ‌ها غالبا رنگ‌های متنوعی دارد که از قرمز تا بنفش متغیر هستند اما در انواع رنگ مشکی هم یافت می‌شوند؛ یاقوت سیاه، فلوریت سیاه، یشم سیاه، زیرکونیای سیاه، گارنت یا نارسنگ سیاه، لعل سیاه، سنگ قمر سیاه و بریل سیاه، که به زمرد معروف است و به رنگ سبز نیز دیده می‌شود از جمله سنگ‌ گوهرهای سیاه دیگری هستند که با وجود این که مانند سنگ‌های دیگر گران قیمت نیستند اما در ساخت جواهرات به وفور به کار می‌روند.

سوالات رایج در مورد سنگ سیاه در جواهرات

 1. آیا الماس سیاه طبیعی است؟
  خیر بیشتر الماس‌های سیاهی که در جواهرات به کار می روند طبیعی نیستند و در آزمایشگاه ساخته می شوند؛ یعنی الماس‌های سفید گرما داده می‌شوند تا رنگ سیاه به خود بگیرند.
 2. سنگ باباغوری چیست؟
  سنگ باباغوری همان اونیکس سیاه و از سنتی‌ترین انواع سنگ‌های سیاه محسوب می‌شود. باباغوری قرن‌هاست که در جواهرات و طراحی‌های تزئینی مورد استفاده قرار می گیرد.
 3. از کجا تشخیص دهیم کهربای سیاه اصل است یا فیک؟
  یکی از نشانه‌های اصل بودن کهربای سیاه آن است که اگر آن را بسوزانید یا داغ کنید، بوی زغال می‌‌دهد. به این خاطر که کهربای سیاه (جت) از چوب درختانی که در زیر فشار زیاد زمین نابود شده‌اند، به وجود آمده است.
 4. اونیکس سیاه (سنگ باباغوری) و عقیق سیاه یکی هستند؟
  خیر. سنگ اونیکس، عقیق سیاه نیست. عقیق نوارهای دوار رو به مرکز به شکل حلقه دارد. درصورتی که انیکس دارای نوارهای موازی و مستقیم است.

سعیده اکبری

منبع: leaf

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *