زیرکن : راهنمای نگهداری و تمیز کردن این سنگ قیمتی

زیرکن : راهنمای نگهداری و تمیز کردن این سنگ قیمتی

زیرکن که به نام‌های «زرگون» یا «زرقون» هم شناخته می‌شود جواهری بسیار درخشنده است که به واسطه‌ی پراکندگی نور و ضریب شکست بالا، برق و درخشش فوق‌العاده‌ای ایجاد می‌کند. این جواهر ارزشمند در رنگ‌های زرد، قهوه‌ای، قرمز، سبز، آبی و بعضا بی‌رنگ در طبیعت یافت می‌شود.

امروزه در صنعت جواهرسازی بلورهای بی‌رنگ و شفاف زیرکن را تراش برلیان می‌دهند و با نام «برلیان ماتارا» به بازار عرضه می‌کنند.

شاید برایتان جالب باشد بدانید این جواهر زیبا برای درمان حساسیت‌های پوستی و ناراحتی‌های ریوی بسیار مفید است. همچنین گفته می‌شود دردهای ناشی از نقرس را تسکین می‌بخشد و به بهبود فعالیت کبد، طحال و غده پانکراس کمک می‌کند.
بعلاوه، زیرکن این خاصیت را دارد تا روحیه افراد را بهبود ببخشد و سبب آرامش یافتن فرد بشود.

زیرکن‌های قیمتی اغلب در ماسه‌های رودخانه‌ای ماتورا در سریلانکا، در سنگ سنگریزه‌های طلادار رشته کوه‌های اورال و استرالیا و به صورت بلورهای درشت در ماداگاسکار یافت می‌شوند.

درجه سختی زیرکن ۶ تا ۷٫۵ در مقیاس موس است.

سختی سنگ‌های قیمتی

سنگ‌های قیمتی و جواهرات را با واحدی به نام موس ( Mohs) می‌سنجند که گاهی به آن مو هم می‌گویند. عددی که بر اساس این معیار مشخص می‌شود نشان‌دهنده سختی و استقامت سنگ در برابر خراش و ضربه است.

به طور کلی باید بدانید، سختی یک سنگ قیمتی را با سنگی دیگر می‌سنجند. یعنی اگر یک سنگ، جواهری دیگر را خط بیندازد از آن سخت‌تر است. یعنی با خراشیدن یکی بر روی یکی دیگر می‌توان سختی دیگر کانی‌ها را با آن‌ها برابر سنجی کرد.

سنگ‌ها به ترتیب از نرم‌ترین به سخت‌ترین (از شماره ۱ تا ۱۰) شامل تالک، ژیپس، کلسیت، فلوئوریت، آپاتیت، ارتوکلاز، کوارتز، توپاز، کرندوم و الماس هستند. همان‌طور که متوجه شدید، تالک با درجه سختی ۱ و الماس با درجه سختی ۱۰، کمترین و بیشترین سختی را دارند. این سنجش به نام مقیاس موس شناخته شده است.

سختی زیرکن

درجه سختی سنگ زیرکن۶ تا ۷٫۵ در مقیاس موس است. یعنی درجه سختی خوبی دارد. اما به اندازه کافی و به اندازه جواهری همچون یاقوت کبود، مستحکم و مقاوم نیست. اما همچنان در صنعت جواهرسازی مورداستفاده قرار می‌گیرد و محبوبیت بسیاری هم دارد.

هنگام استفاده از جواهراتی که با سنگ زیرکن ساخته شده‌اند، باید مراتب احتیاط را به جا بیاورید.

همچنین به خاطر داشته باشید که این سنگ بسیار شکننده است و هر ضربه کوچکی می‌تواند روی آن ترک یا شکست ایجاد کند. پس هنگام استفاده آن را از تماس با اشیاء تیز و فلزات برنده دور نگه دارید.

زیرکن : راهنمای نگهداری و تمیز کردن این سنگ قیمتی

مقاومت و طول عمر سنگ زیرکن

زیرکن به طور عمومی در برابر نور مقاوم است. اما برخی از سنگ‌هایی که به وسیله گرما شفاف‌سازی شده‌اند، اگر در معرض نور شدید و نور مستقیم قرار داشته‌ باشند ممکن است به رنگ طبیعی خود که اغلب قهوه‌ای روشن است، تغییر رنگ دهند.

گرما باعث تغییر یافتن رنگ زیرکن می‌شود. اما خوشبختانه این سنگ در برابر مواد شیمیایی بسیار مقاوم است.

راهنمای تمیز کردن سنگ زیرکن

توصیه نمی‌شود که از بخار یا دستگاه‌های اولتراساند برای تمیز کردن زیرکن استفاده کنید. بهترین روش برای پاک کردن این جواهر قیمتی استفاده از محلول آب ولرم و صابون است. حواستان باشد پس از شستن سنگ را بلافاصله با پارچه بدون پرز خشک کنید تا لکه‌ی آب روی آن باقی نماند.

زیرکن
جواهرات زیرکن را می‌توانید هر روز استفاده کنید اما باید مراقب باشید در تماس با اشیاء تیز قرار نداشته باشد.

نکاتی که برای مراقبت و نگهداری از زیرکن باید بدانید

سنگ زیرکن اغلب تحت پرداخت دمایی قرار می‌گیرد تا نمونه‌های بی‌رنگ و آبی از آن ساخته شود. یعنی تحت تاثیر حرارت بالا آن را شفاف می‌کنند. همین امر سبب می‌شود شکنندگی بیشتری داشته باشد و به همین خاطر باید با مراقبت بیشتری از زیرکن استفاده کرد.

باید بدانید که اسیدها بر سنگ زیرکن بی‌تاثیر هستند. اما برخلاف سختی بالایی که دارد، بسیار شکننده و ترد است و هر لحظه امکان دارد لبه‌های تراش‌خورده‌ی سنگ شکسته شود.

منبع: gia

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *