قیمت روز طلا: 1,442,000 تومان

ما به شما گارانتی همیشگی، امکان عودت 7 روزه و تعویض 90 روزه و ارسال رایگان را هدیه می‌دهیم

02126606749

راهنمای مراقبت و تمیز کردن انگشتر با نگین توپاز آبی

0

تمیز کردن انگشتری که سنگ توپاز آبی دارد قواعد خاص و عجیبی ندارد. ما در این مطلب فقط می‌خواهیم نکات و اصولی را به شما بیاموزیم که هنگام تمیز کردن انگشتر، سبب آسیب دیدن سنگ توپاز نشوید.

برای آشنایی با روش‌های نگهداری و تمیز کردن سنگِ ارزشمند توپاز آبی در ادامه مطلب با گالری پرسته همراه باشید.

ترفندهای نگهداری از جواهر توپاز آبی

توپاز آبی یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین رنگ‌های سنگ قیمتی توپاز است. درجه سختی این جواهر ۸ از ۱۰ در مقایس مو (Mohs) است.

باید بدانید که توپاز از الماس، یاقوت کبود و یاقوت قرمز نرم‌تر است اما از سنگی همچون کوارتز (در کوهی) سخت‌تر است.

با اینکه توپاز سنگ نرمی محسوب نمی‌شود اما اگر ضربه سختی به آن وارد شود، احتمال شکستنش بالاست. به همین خاطر است که این سنگ گرانبها را روی پایه‌های محافظ و محکم سوار می‌کنند. به طور مثال، یکی از بهترین پایه‌های نگین انگشتری برای سنگ توپاز bezel  است که به خوبی از این جواهر نگهداری می‌کند.

سنگ قیمتی توپاز آبی را نباید هرگز در معرض دمای زیاد قرار دارد زیرا صدمه می‌بیند و احتمال شکستن آن زیاد خواهد شد.

تغییرات دمایی ناگهانی، یعنی از سرمای شدید وارد محیط گرم شدن یا برعکس نیز روی ساختار و سلامت توپاز آبی تاثیر می‌گذارد و به آن آسیب می‌رساند.

با اینکه رنگ سنگ توپاز به راحتی پاک یا کمرنگ نمی‌شود، اما قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا گرمای زیاد برای مدت طولانی و به طور مکرر باعث می‌شود تا رنگ‌وروی سنگ برود و کمرنگ شود.

راهنمای تمیز کردن انگشتر با نگین توپاز آبی

تمیز کردن انگشتر با نگین توپاز آبی

سنگ توپاز آبی را باید حتما با آب و صابون شست‌وشو دهید. برای این منظور مراحل و اصول زیر را رعایت کنید:

  1. یک کاسه را تا نیمه با آب ولرم پر کنید. مقداری پودر صابون به آن اضافه کنید.
  2. انگشتری که نگین توپاز آبی دارد را درون محلول آب و صابون بگذارید. ۲۰ تا ۳۰ دقیقه صبر کنید.
  3. انگشتر را از کاسه خارج کنید و با کمک یک ابر نرم یا مسواک نرم، گوشه و کنار انگشتر را تمیز کنید.
  4. توجه داشته باشید که اطراف نگین و پایه‌ی انگشتر را خیلی آرام و با ملایمت برس بکشید تا خراشی روی سنگ ایجاد نشود. مخصوصا پایه‌ی Bezel که برای نگین توپاز استفاده می‌شود بسیار حساس و پیچیده است و باید بیشتر حواستان را جمع کنید. مراقب باشید که دستمال یا مسواک به چنگک‌های پایه‌ی نگینِ انگشتر گیر نکند و آسیبی به آنها وارد نکند.
  5. انگشتر را درون یک کاسه آب تمیز بگذارید و با کمک انگشتان دست روی سطح آن بکشید تا صابون شسته شود.
  6. در آخر، انگشتر را با دستمال مخصوص جواهر یا دستمال نرم و میکروفایبری خشک کنید.
خرید از گالری پرسته: انگشتر طلا

نکته مهم: توجه داشته باشید که انگشتر با نگین توپاز آبی را نباید هرگز با پاک‌کننده‌های اولتراسونیک تمیز کنید. همچنین از سیستم تمیزکاری با بخار هم بپرهیزید. این روش‌ها به سنگ توپاز آسیب جدی وارد می‌کنند.

همچنین بد نیست یادآوری کنیم که برخی از سنگ‌های قیمتی توپاز آبی که خریداری می‌کنید، ممکن است توپاز سفیدی باشند که به روش مصنوعی رنگ شده‌اند. این نگین‌ها را با احتیاط بیشتری تمیز کنید زیرا کشیدن و مالیدن این سنگ باعث از بین رفتن رنگ آن می‌شود.

اگر تصمیم دارید از مواد شیمیایی برای تمیز کردن انگشتر استفاده کنید، حتما قبل از مصرف مطمئن شوید که آن ماده به توپاز آسیب نمی‌رساند. البته توصیه اکید ما این است که به هیچ عنوان از مواد شیمیایی برای تمیز کردن سنگ قیمتی استفاده نکنید و فقط به آب و صابون اکتفا کنید.

نگهداری و بسته‌بندی انگشتر با سنگ توپاز آبی

انگشتر با سنگ توپاز آبی را در کنار دیگر سنگ‌های قیمتی نگهداری نکنید زیرا ممکن است سنگ‌ها روی سطح همدیگر خراش ایجاد کنند.

انگشتر با نگین توپاز را درون دستمال مخصوص جواهرات بپیچید و درون کیسه یا جعبه جداگانه بگذارید. حتما قبل از بسته‌بندی مطمئن شوید که انگشتر خشک است و رطوبتی ندارد.

اصول استفاده و پوشیدن انگشتر با نگین توپاز آبی

انگشتری که توپاز آبی دارد را در خانه به دست نکنید؛ مخصوصا زمان تمیزکاری.

هنگام دوش گرفتن و حمام کردن حتما انگشتر نگین توپاز را دربیاورید. برای حفظ سلامت و رنگ این سنگ قیمتی، باید آن را از شامپو  دور کنید.

منبع: jewelrynotes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.