هر آنچه در مورد انواع الماس و معیارهای کیفیت آن باید بدانید

انواع الماس

با انواع الماس ، گرانبهاترین سنگ دنیا آشنا شوید

انواع الماس را تقریبا همه می‌شناسند. اما اگر اطلاعات شما از الماس همین قدر است که می‌دانید یک جواهر گران قیمت است و هر کسی توان خریدش را ندارد، به شما توصیه می‌کنیم حتما این مطلب چند قسمتی را بخوانید تا با این سنگ گران قیمت بیشتر آشنا شوید.

الماس یک کریستال شفاف است که از کربن خالص تشکیل شده و در واقع می‌توان به جرات گفت سخت‌ترین ماده طبیعی است که روی کره زمین یافت می‌شود. این سنگ قیمتی بسیار گرانبها و ارزشمند است و به دلیل سختی و سطح بالای پراکندگی و انتشار نور قرن‌های مدیدی است که یک سنگ جواهر باارزش به شمار می‌رود.

الماس‌ها به طور کل در دو نوع هستند:

  • الماس نو یا دست اول
  • الماس بازیافتی یا دست دوم

انواع الماس

الماس نو چه نوع الماسی است؟

الماس نو یا دست اول نیازی به تعریف ندارد. در واقع این الماس همان الماسی که از معدن استخراج می‌شود، برش می‌خورد و وارد بازار می شود تا به دست شما مشتریان برسد؛ مشتریانی که از قشر عامه مردم نیستند و جزو مرفهین و ثرتمندان هر جامعه محسوب می‌شوند.

بیشتر بخوانید: کدام یک کمیاب‌تر است: طلا یا الماس؟

الماس بازیافتی چه نوع الماسی است؟

الماس بازیافتی یا بازیافت شده از دیگر انواع الماس است که بعد از استفاده اولیه، یک بار دیگر وارد زنجیره تامین یا تقاضا شده است و مجددا به فروش می‌رسد.

اینها الماس‌هایی هستند که قبل از استفاده مجدد، از معادن استخراج شده، ساخته و سپس وارد بازار شدند و برای فروش در اختیار مشتریان قرار گرفته‌اند. الماس‌های بازیافتی اغلب از طریق مشتریانی که درصدد فروش الماس‌هایشان برمی‌آیند، آنهایی که نیاز به پول بیشتری دارند یا افرادی که در مزایده‌ها، مناقصه‌ها، ارث یا تقسیم مساوی اموال پس از طلاق صاحب الماس می‌شوند و تصمیم به فروش آنها می‌گیرند بار دیگر وارد بازار می‌شوند.

نمی‌توان تفاوتی بین انواع الماس یعنی نو  و الماس بازیافتی پیدا کرد. به همین دلیل، قیمت هر دو نوع آنها بسیار نزدیک به هم است.

بر خلاف دیگر موادی مثل کاغذ و پلاستیک و فلز که برای بازیافت شدن، ذوب شده یا تجزیه می‌شوند و دوباره به شکل محصولات متنوعی وارد بازار می‌شوند، الماس‌های بازیافتی پرداخت می‌شوند و دوباره به شکل اصلی و اولیه یا الماسی که مجددا برش خورده است و به شکل دلخواه درآمده به فروش می‌رسند. البته، در این حالت از وزن قیراط کاسته می‌شود و در نتیجه ارزش آن کمتر می‌شود.

چندین شرکت معتبر و تایید شده BBB  (یک شرکت بلامنفعه برای رتبه‌دهی و اعتباردهی به بازارهای مختلف) وجود دارند که در خرید و فروش یا معاملات الماس‌های بازیافتی تخصص دارند.

الماس‌های بازیافتی را از نظر ترکیبات «سبز» و دوستدار محیط زیست در نظر می‌گیرند زیرا یکی از منابع طبیعی کنونی در کره زمین هستند که بدون آسیب به محیط زیست می‌توان مدام از آنها استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با سنگ ماه تولد فروردین ؛ الماس

چهار حرف C نشانه چه چیزهایی هستند؟

انواع الماس

کیفیت انواع الماس با ۴ حرف C انگلیسی یا در واقع ۴C مشخص می‌شود. هر کدام از این حروف C سرواژه یک کلمه است:

  • یکی برای Cut به معنای برش
  • یکی برای Color به معنای رنگ
  • یکی برای Clarity برای شفافیت
  • یکی برای Carat به معنای قیراط

با معیارهای کیفیت انواع الماس آشنا شوید

  • قیراط: اندازه الماس
  • شفافیت: عیوبی که در داخل الماس است نیز در کیفیت الماس نقش دارد. رتبه شفافیت الماس از بی‌عیب و نقص تا درجه ۳ که ناقص است متغیر خواهد بود.
  • رنگ: رنگ الماس از شفاف تا زرد متغیر است. هر چه سنگ الماس بی‌رنگ‌تر باشد، ارزش بیشتری در بازار دارد.
  • برش: شکل ظاهری الماس

همه موارد بالا را در مطالب بعدی به تفصیل توضیح خواهیم داد.

الماس در کجاها یافت می‌شود؟

تنها ۴ قاره در دنیا وجود دارد که معادن الماس در آن شناخته شده‌اند. امروزه تعداد معادنی که کار استخراج الماس را بر عهده دارند محدود است. یکی از این قاره‌ها آفریقا است و معادن الماس در آنگولا، بوتساوانا، آفریقای جنوبی، زیمبابوه، تانزانیا و لسوتو واقع شده‌اند.

معادن آسیایی نیز در روسیه و هند واقع شده‌اند.

کانادا و ایالات متحده امریکا در امریکای شمالی معادنی را در حال فعالیت دارند و استرالیا نیز الماس‌هایش را از سه معدن مختلف در مکان‌های جداگانه استخراج می‌کند.

پارک دولتی Crater of Diamonds یکی از مکان‌ها در ایالت آرکانزاس امریکا است که نمونه نادری از معادن الماس غیرتجاری به شمار می‌رود.

الماس به چه شکل‌هایی یافت می‌شود؟

انواع الماس
شکل‌های مختلف الماس

 الماس به چندین شکل متفاوت برش می‌خورد که شامل برش‌های گرد، پرنسس، زمرد، آشر، مارکیز، رادیانت یا درخشان، بیضی، گلابی، قلب و کوسنی یا کاشن هستند.

چه چیزی کیفیت الماس را تعیین می‌کند؟

کیفیت الماس با همان ۴C (یا ۴ حرف C که قبلا گفتیم) مشخص می‌شود. این چهار حرف و در واقع چهار معیار ارزش‌دهی به کیفیت الماس نوع برش سنگ، رنگ، شفافیت و وزن قیراط است.

معیارهای رنگ، شفافیت و وزن قیراط جزو حالت‌های طبیعی خود الماس هستند. فقط برش الماس است که در اختیار انسان است تا کیفیت الماس را مشخص کند.

بسیاری از الماس‌ها رنگ زرد یا قهوه‌ای ملایم دارند. سنگ‌هایی که شفاف‌تر و نزدیک به بی‌رنگی هستند طبعا زیباتر خواهند بود. شفافیت الماس به خلوص و عاری بودن آن از نواقص مربوط می‌شود.

الماس‌های کوچکتر در شکل طبیعی خود بیشتر رایج هستند. بنابراین، سنگ‌های بزرگ‌تر که با وزن قیراط سنجیده می‌شوند بسیار کمیاب‌تر، رویایی‌تر و خواستنی‌تر هستند و بدون شک ارزش بیشتری در بازار دارند. در نهایت این که برش یک الماس نیز مانند سه حرف C اول (وزن، شفافیت و رنگ) حائز اهمیت است. به عبارت دیگر، سنگی که خوب برش نخورده باشد از ارزش یک الماس گرانبها می‌کاهد و به اصطلاح آن را از سکه می‌اندازد.

طلاهای طرح الماس پرسته را می‌توانید در این لینک ببینید و خریداری کنید.

در قسمت‌های بعدی این مطلب، در مورد وضوح، رنگ‌ و سایه‌های گوناگون سنگ الماس برایتان توضیح داده‌ایم.

منبع: jewelryinfoplace

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *