الماس سیاه تقویت‌شده چیست؟

الماس سیاه تقویت‌شده چیست؟

احتمالا می‌دانید که الماس فقط به رنگ شیشه‌ای و شفاف در طبیعت وجود ندارد و رنگ‌های متنوعی دارد. حتی شاید بدانید الماس در رنگ سیاه هم موجود است. اما آیا تاکنون در مورد «الماس سیاه تقویت‌شده» چیزی به گوشتان خورده؟

این سنگ‌ها دقیقا چه هستند؟ و واژه «تقویت‌شده» در دنباله اسم آنها چه مفهومی دارد؟ آیا این نوع الماس با الماسِ سیاه معمولی فرقی دارد؟

برای یافتن پاسخ این سوالات تا انتهای این مطلب با گالری پرسته همراه باشید.

الماس سیاه چیست؟

الماس‌های سیاه از نظر ساختاری هیچ فرقی با الماس سفید ندارد و یک الماس واقعی با همه ویژگی‌های این سنگ گرانبهاست.

دلیل رنگ تیره این سنگ‌های قیمتی به خاطر مواد خارجی پیراگیر شده در سنگ است. همچنین ساختار بلوری متفاوت این سنگ‌ها با الماس معمولی نیز در سیاه شدن رنگشان موثر است. الماس‌های معمولی از یک بلور بزرگ تشکیل شده‌اند این در حالیست که الماس سیاه از صدها بلور ریز به هم چسبیده تشکیل شده است.

همچنین باید بدانید که الماس سیاه ساختار متخلخل دارد و در میان این خلل و فرج، حباب‌های گازهایی همچون هیدروژن و نیتروژن گرفتار شده‌اند. الماس‌های سیاه از انواع معمولی بسیار سخت‌تر هستند و به همین خاطر تراش دادن و پرداخت کردن آنها چندان آسان نیست. شاید به همین خاطر باشد که در صنعت جواهرسازی کمتر از انواع دیگر الماس مورد استفاده قرار می‌گیرند.

الماس سیاه را اغلب برای مصارف صنعتی استفاده می‌کنند اما چندین سالی است که راهش به صنعت جواهرسازی هم باز شده است و نمای زیبایی نیز دارد.

الماس سیاه در آفریقا و برزیل استخراخ می‌شود.

دانشمندان تصور می‌کنند این سنگ‌های قیمتی در عمق زمین تحت فشار بسیار زیادی قرار داشته‌اند. البته افسانه‌ای هم در مورد الماس سیاه وجود دارد که می‌گوید این سنگ میلیون‌ها سال پیش از سیاره‌های دیگر به زمین آورده شده است.

الماس سیاه تقویت‌شده چیست؟

وقتی از واژه «تقویت‌شده» به دنبال اسم الماس سیاه استفاده می‌شود، منظور الماسی است که به طور مصنوعی رنگ شده است.

از آنجا که الماس سیاه طبیعی بسیار کمیاب و نادر است، برخی از کارخانه‌های تولید طلا و جواهر الماس‌های معمولی و روشن را به الماس سیاه تبدیل و در محصولات خود استفاده می‌کنند.

در حقیقت، بیشتر الماس‌های سیاه موجود در بازار نمونه‌های تقویت‌شده‌ای هستند که به طور مصنوعی رنگ شده‌اند.

الماس سیاه تقویت‌شده چگونه ساخته می‌شود؟

الماس سیاه «تقویت‌شده» را اغلب از الماس‌های سفید یا زرد و با کمک حرارت یا تابش نور درست می‌کنند. البته گاهی به فشار قوی و سنگین نیز برای تبدیل رنگ نیاز است.

گرما و فشار و تابش نور باعث می‌شود تا الماس سفید به رنگ سبز تیره در بیاید که با چشم معمولی سیاه دیده می‌شود.

البته باید بدانید که رنگ سیاه مصنوعی الماس به مرور زمان از بین می‌رود و دوباره الماس شیشه‌ای از زیر آن خودنمایی خواهد کرد. حتی در اثر شست‌وشو و پاک‌ کردن‌های مداوم نیز ممکن است این لایه سیاه رنگِ مصنوعی از بین برود.

بین الماس سیاه طبیعی و الماس سیاه تقویت‌شده چه فرقی وجود دارد؟

از نظر ویژگی، ارزش و ساختار شیمیایی، هر دو الماس سیاه طبیعی و مصنوعی شبیه هم هستند.

اما فرق اساسی بین این دو نوع سنگ ارزشمند، فقط روش و مراحلی است که آنها را سیاه کرده است. نوعِ طبیعی طی سال‌ها و در عمق زمین در نتیجه دما و فشار تیره و سیاه شده است. در حالی که الماس سیاه تقویت‌شده در محیط آزمایشگاهی و در مدت زمان کوتاه، با کمک نور و دمای دستگاهی تیره می‌شود.

البته، الماس سیاه طبیعی که از جنس کربن است، خلل و فرج (منافذ) بیشتری دارد. به خاطر همین ویژگی، نور بیشتری به خود جذب می‌کند و سیاه‌تر و تیره‌تر به‌نظر می‌رسد.

اما الماس سیاه مصنوعی، بر اساس روشی که سیاه شده است ظاهری درخشنده و براق‌تر از الماس سیاه معمولی دارد.

این تفاوت را وقتی بهتر می‌توان متوجه شد که هر دو نوع الماس سیاه زیر منبع نور قرار بگیرند. در این حالت متوجه خواهید شد که رنگ الماس سیاه تقویت‌شده سبز است نه سیاه. همچنین می‌بینید که الماس به طور کامل مات نیست.

خرید الماس سیاه تقویت‌شده (مصنوعی)

هنگام خرید الماس سیاه مصنوعی از فروشنده بپرسید این سنگ به چه روشی تیره و سیاه شده است.

همچنین جا دارد اشاره کنیم الماس سیاه مصنوعی ممکن است رنگ خود را از دست بدهد. همچنین از فروشنده جویا شوید که آیا برای نگهداری این سنگ کار خاصی باید انجام دهید یا خیر. به طور مثال، بسته به روشی که الماس سیاه شده است، شاید فروشنده از شما بخواهد که این الماس را هرگز در نزدیکی گرمای شدید قرار ندهید.

همچنین قبل از خرید حتما در مورد هزینه‌های تعمیر آن نیز سوال بپرسید.

منبع: jewelrynotes

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *